25.8 C
Скопје

Tag : историјата

Живот Магазин Магазин слајдер

Од најкратката пловидба во историјата до музеј: Шведскиот воен брод кој 333 години бил на дното од морето денес е најголема атракција!

Слободен печат
Направен е на бродоградилиштето во Стокхолм и бил наоружан со бронзени топови лиени специјално за овој брод. По потонувањето, повеќето топови биле спасени во XVII...
Магазин Магазин слајдер Сцена Филм и ТВ

Рејтингот на Оскарите најнизок во историјата на церемонијата

Слободен печат
Гледаноста на последното свечено доделување на Оскарите опадна на 9.85 милиони телевизиски гледачи во САД, што е пад од повеќе од 58 проценти во однос...
Живот Магазин Магазин слајдер

На денешен ден – 25 април

Слободен печат
1191.- Почна зографирањето на црквата “Свети Ѓорѓи” во селото Курбиново, Ресенско. На 19 октомври 1991 година е одбележана 800-годишнината од животописувањето на црквата. 1284.- Роден е англискиот...
Магазин Магазин слајдер Филм и ТВ

Според филмот „Господар на прстените“: „Амазон“ ја снима најскапата серија во историјата на телевизијата

Слободен печат
Првата голема серија на „Амазон“, според најавите, ќе биде и најскапа во историјата на телевизијата, оставајќи ги зад себе сериите „Круна“ и „Игра на тронови“....
Жена Магазин Магазин слајдер Сцена

ФОТО: Девојката која зборуваше на инаугурацијата на Бајден, влезе во историјата на „Vogue“

Слободен печат
Аманда Горман, која привлече внимание со својот настап на инаугурацијата на американскиот претседател Џо Бајден, е првата поетеса која ќе ја краси насловната страница на...
Забава Магазин Магазин слајдер Филм и ТВ

ВИДЕО | Ја надмина и „Despacito“: Оваа песна штотуку влезе во историјата

Слободен печат
Можеби е неговиот единствен хит, но тој сепак го има најпродаваниот хит. Имено, раперот Лил Нас Х и неговата „Old Town Road“ во која друштво...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Славната пејачка е првата жена во историјата која на Инстаграм ја следат 200 милиони луѓе (ФОТО)

Слободен печат
Пејачката Ариана Гранде е првата жена во историјата која на Инстаграм собрала 200 милиони следбеници. 27-годишната Ариана бројката од 200 милиони ја прејде минатиот викенд...
Вести Избори 2020

Јанушев: Доаѓаат најдобрите четири години во историјата на државата

МИА Агенција
Носителот на кандидатската листа од ИЕ 3 на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија” Игор Јанушев, придружуван од Сашко Кедев и Игор Николов, на последниот...
Живот Магазин Магазин слајдер Храна

Кралицата на италијанската кујна: Како настанало нејзиното височество – ПИЦАТА

Слободен печат
Пицата е јадење кое го сакаат сите генерации. Не е ни чудно, кога знаеме дека пицата брзо и едноставно се прави, брзо заситува, може да...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Мадона на протестите: „Секогаш на вистинската страна на историјата“ (ВИДЕО)

Слободен печат
Американската пејачка Мадона им се придружи на протестите во Лондон под паролата „Животите на црните луѓе е важни“, предизвикани од смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд...