16 C
Скопје

Tag : писателка

Културен печат

Интервју со писателката Румена Бужаровска: Расказот е форма во која сум вљубена

Тони Димков
По Скопје и Љубљана, раскази од збирката „Мојот маж“ на Румена Бужаровска се драматизирани и поставени на театарската сцена на Југословенско драмско позориште во Белград....
Жена Магазин Магазин слајдер Сцена

ФОТО: Девојката која зборуваше на инаугурацијата на Бајден, влезе во историјата на „Vogue“

Слободен печат
Аманда Горман, која привлече внимание со својот настап на инаугурацијата на американскиот претседател Џо Бајден, е првата поетеса која ќе ја краси насловната страница на...
Вести Ви Препорачуваме Култура

ВИДЕО | Румена Бужаровска: Жените читаат повеќе и сакаат да се идентификуват со женски ликови во книжевноста

Александра Бубевска
Денеска, во „Словенско народно гледалишче“ во Љубљана ќе се одржи претставата „Мојот маж“ според расказите на македонската писателка Румена Бужаровска, во режија на Ивана Ѓилас,...
Културен печат

Нова книга на „Или-Или“: „Цут на цреша“ од Алина Апостолска

Тони Димков
Издавачката куќа „Или-Или“ ја објави книгата „Цут на цреша“ од Алина Апостолска. Насловот на делото е поткрепен со додавката „во потрага по тајната на своето...
Културен печат

Карантински дневник на Линдита Кадриу, авторка со посебен сензибилитет

Тони Димков
Колумнистката, новинарка и писателка Линдита Кадриу ја објави својата петта книга. Со наслов „Ја ’сакам‘ короната (карантински дневник)“ книгата е напишана, речиси, во еден здив...
Културен печат

Книжевен превод: „Теорија на чудноста“ од Павла Хоракова

Тони Димков
Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ го објави романот „Теорија на чудноста“ на чешката писателка Павла Хоракова. Преводот е на Даниела Роус Мишевска и Донка...
Културен печат

Збирка раскази: Книжевен простор помеѓу зачудноста и реалноста

Тони Димков
Издавачката куќа „Темплум“ ја објави книгата „Градски и шумски приказни“ од Мимоза Петревска Георгиева. Станува збор за збирка раскази што жанровски флотираат помеѓу зачудноста и...
Ви Препорачуваме Културен печат

Интервју со писателката Билјана С. Црвенковска: Светот во кој сакам да живеам е полн со магија

Тони Димков
Писателката Билјана С. Црвенковска во последниве години покажува врвни мултитаскинг способности и работи паралелно на повеќе проекти, а меѓу нејзините најнови успеси е препознавањето на...
Културен печат

Разговор со писателката Румена Бужаровска: Патријархатот секаде е патријархат, но си има локални обележја

Тони Димков
Претстава според расказите од книгите „Мојот маж“ и „Не одам никаде“ од македонската писателка Румена Бужаровска е поставена на сцената на Словенечкиот национален театар (СНГ...
Ви Препорачуваме Жена Магазин Магазин слајдер

Која била Милена Јесенска, најголемата љубов на Кафка која умрела во концентрационен логор

Слободен печат
Милена Јесенска е позната како „пријателка на Кафка“, љубовта на Кафка, жената која ги примала неговите писма од кои дознаваме многу и за него. Сепак,...