Фјури потежок дури 20 килограми од Вајлдер пред бокс мечот на годината (ВИДЕО)

Организаторите разочарани што немаше соочување помеѓу двајцата боксери.

Деонтеј Вајлдер и Тајсон Фјури ги завршија сите свои обврски пред бокс мечот на годината, се одржа мерењето на двајцата боксери, но изостана вообичаеното соочување бидејќи атлетската комисија на Невада го забрани тоа.

Светскиот првак во ВБЦ верзијата во супертешка категорија, Деонтеј Вајлдер имаше 104.8 килограми, додека Фјури беше потежок дури 19 килограми, односно на ден пред борбата имаше 123.8 килограми.


На првиот меч помеѓу двајцата боксери кој се одржа во 2018 година и заврши без победник, Вајлдер имаше 93.3 килограми, додека Фјури тежеше 116.2 килограми.

Мерењето на боксерите помина во далеку поинаква атмосфера од вообичаената, поради инцидентот на официјалната прес конференција кога малку фалеше мечот да започне многу порано, сега изостана вообичаеното соочување помеѓу боксерите.
– Во 25 години колку што сум во боксот, никогаш не сум видел едно административно тело да излезе и да забрани соочување лице во лице. Тоа е многу важен момент од пред мечот. Шокиран сум – изјави Тод де Беф, претседател на Топ Ранк, промотерот на Тајсон Фјури.

Прочитајте и...  Шпанците тврдат дека Ѓоковиќ се подготвува за настап на УС Опен

Во 43 професионални борби, Вајлдер има 42 победи, а Фјури има 29 победи и едно реми во 30 борби.
Стартот на долгоочекуваниот боксерски меч е закажан за 5.30 часот по средноевропско време.

Прочитај повеќе

Знаете ли во кој месец Меси никогаш не постигнал гол?

Слободен печат

Бах: Не сакаме Олимписки игри без навивачи

Слободен печат

Димитријевиќ со најубавата тројка за Хувентуд во шпанската „Ендеса“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Јагуриновски и Јотиќ од следната сезона во Вардар 1961

Слободен печат

Јокиќ го победи коронавирусот и почна со тренинзи во Орландо (ВИДЕО)

Слободен печат

ПСЖ најде начин да го убеди Мбапе да остане, цехот ќе го плати Нејмар

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гвардиола и Сити и ја крадат најголемата желба на Барселона

Слободен печат

Нова лудорија на Марадона, со ѕвер од 200.000 евра влезе на фудбалски терен (ВИДЕО)

Слободен печат

Михајловиќ и Гатузо, фотографија која ја воодушени Италија

Слободен печат

Серхио Рамос ги збудале жените, има подобро тело од Роналдо (ФОТО)

Слободен печат

ПАДНА ДОГОВОР: Челси уште сега е победник на преодниот рок, Хаверц доаѓа на „Стемфорд бриџ“

Слободен печат

Откако ја победи УЕФА, Гвардиола влезе во војна на зборови и о првиот човек на Ла Лига

Слободен печат