-2 C
Скопје

Филипче: „Мој термин“ ќе има клучна улога во процесот на имунизација против ковид-19, имаме залихи од Ивермектин и Клексан

Системот „Мој тремин” ќе ја има клучната улога во спроведување на вакцинацијата, која според најавите на министерот за здравство Венко Филипче треба да започне во февруари.

– Повикувањето ќе се одвива преку системот „Мој термин”. Во првата група се здравствените работници кои работат со ковид пациенти, потоа вработените во лабораториите, каде што се врши дијагностиката и најстарите граѓани над 70 години кои се ризична група согласно нивните хронични дијагнози, рече Филипче во интервју за ТВ21.

За вакцините, тој вели дека точно знаат каде ќе се чуваат, без разлика дали е вакцина на „Фајзер” која се чува на -70 степени или станува збор за останатите вакцини.

Тој вели дека има на залиха од лековите Ивермектин и Клексан. Посочи дека е зголемена побарувачката за Клексан, но оти постојано ги зголемуваат и залихите.

Прочитајте и...  Србија – Црна Гора: Случајот на Светозар Маровиќ -Криминал во братска прегратка

Во однос на работата на угостителските објекти, Филипче рече дека ќе почекаат да видат како ќе се одвиваат работите оваа недела со малку продолженото време и врз основа на тие резултати ќе се носат нови препораки.

Поврзани вести

Брнабиќ: Фотографиите од убиствата не беа многу страшни, има и пострашни

Слободен печат

Растурена свадба во хотел во Тетово

Слободен печат

Австрија ја суспендираше вакцината Астра зенека

Слободен печат

Коневски очекува отчет од Мицковски пред делегатите

Слободен печат

Зошто жените губат во градоначалничката трка?

Весна Тодоровска

Шахпаска: Преку Законот за родова еднаквост ја зајакнуваме улогата на жените во секоја сфера на општественото живеење

Слободен печат

Остави Коментар