ФИФА сака сезоната да се продолжи на неодредено време

Светската фудбалска асоцијација сака фудбалската сезона да се продолжи кога ќе се процени дека тоа е можно то значи дека секоја земја во различно време ќе продолжи да се игра фудбал.

За разлика од УЕФА која инсистира сезоната во сите европски земји да се заврши до крајот на јуни или евентуално до крајот на јули, ФИФА не сака да прави притисок и да одредува временски ограничувања.

Се очекува челниците на ФИФА со ваков став да излезат во јавност во наредните неколку дена, но засега не се знае како реагираат од УЕФА.

ФИФА сака сите натпревари во националните лиги и во меѓународните натпреварувања да се одиграат до крајот за да може лигите и екипите да заработат од ТВ правата за да може од оваа кризна и вонредна состојба да излезат со што помали загуби.

Според челниците на ФИФА, Премиер лигата како најатрактивно домашно натпреварување би продолжило во септември.

Прочитајте и...  Црногорскиот премиер ја симна маската и најави отворање на границите на 1 јуни

Прочитај повеќе

Изненадување за Пандев, специјален шампионски прстен од Интер (ФОТО)

Слободен печат

НБА играч шокиран од несериозноста на луѓето: Вие сте идиоти (ВИДЕО)

Слободен печат

Иџе „брмчеше “ по скопските улици за лекарите, полицајците, пожарникарите… (ВИДЕО)

Слободен печат

Германските бараат фудбалска револуција, сакаат селари кап

Слободен печат

Размислуваше за пензија, а сега е пред трансфер во Манчестер јунајтед

Слободен печат

Изборите на ЕХФ не можат без ракометари на Вардар, Дибиров номиниран за тимот на сезоната

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На Дел Потро не може да крене глава од проблеми: Убавата Софија се раздели со Аргентинецот (ФОТО)

Слободен печат

Баркли открива: Играв пијан на НБА натпревар и не се сеќавам на резултатот

Слободен печат

Поранешен фудбалер на Рома почина од срцев удар

Слободен печат

Првиот македонски спортист кој беше позитивен на корона, експресно се излечи

Слободен печат

Тениски спектакл во Белград, Ѓоковиќ го најави доаѓањето и на Зверев

Слободен печат

Крај на кариерата на Ибрахимовиќ?

Слободен печат