14 C
Скопје

Tag : фифа

Спорт Фудбал

Инфантино гласно размислува за промени во фудбалот: Ограничен број на настапи, на клубови…

Слободен печат
УЕФА од идната сезона најави ново натпреварување Лига на конференциите, а од сезоната 2024/25 ќе има и нов формат на Лигата на шампионите, но се...
Спорт Фудбал

Марота: Суперлигата беше спас, никој не може да ја преживее оваа ситуација!

Слободен печат
Извршниот директор на Интер, Бепе Марота изјави дека во времето на пандемијата на коронавирусот, приходите паднале толку многу што платите на играчите изнесуваат 70 проценти...
Вести Ви Препорачуваме Свет СП Неделник

Флорентино Перез: Шпанскиот фудбалски крал е соочен со најголемиот предизвик

Амбицијата на Флорентино Перез беше едноставна: да ја искористи Суперлигата за да ги оплоди приходите за вклучените фудбалски клубови, заокружувајќи го текот на парите за...
Спорт Фудбал

Ањели: Суперлигата не може да продолжи без англиските клубови!

Слободен печат
Андреа Ањели за Ројтерс изјави дека Суперлигата повеќе не може да напредува без шесте англиски клубови… Претседателот на „Старата дама“ претходно имаше интервју со „Република“...
Спорт Фудбал

ФИФА со јасна порака: Или сте со нас или ќе се соочите со последиците!

Слободен печат
Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино јасно го истакна своето спротивставување на формирањето на Суперлигата и рече дека секој што ќе одлучи да биде дел од...
Спорт Фудбал

Денеска во Швајцарија ќе се одлучува за иднината на фудбалот

Слободен печат
Формирањето на европската Суперлига предизвика вистински земјотрес не само во европскиот туку и во светскиот фудбал кој се заканува да трајно го „осакати“ најпопуларниот спорт...
Спорт Фудбал

ФИФА со резерва ја поддржа УЕФА, нема цврст став во една работа

Слободен печат
Суперлигата стана реалност кога доцна синоќа Реал Мадрид, Барселона, Атлетико Мадрид, Јувентус, Интер, Милан, Манчестер јунајтед, Манчестер сити, Арсенал, Челси, Ливерпул, Арсенал и Тотенхем го...
Спорт Фудбал

ФФМ со најголема набавка досега наменета за клубовите

Слободен печат
Фудбалската федерација на Македонија ќе им донира и веќе е започната распределбата на вкупно 15.000 фудбалски топки (со ознака: FIFA QUALITY PRO “IMS – International...
Спорт Фудбал

Венгер најавува: Новото правило за офсајд ќе се применува од СП 2022!?

Слободен печат
Поранешниот менаџер на Арсенал, а сега човек задолжен во ФИФА за напредокот, развојот на фудбалот, Арсен Венгер за „Скај Спортс“ вели дека судиите ќе имаат...
Спорт Фудбал

Суспендирани две фудбалски федерации поради мешање на политиката!

Слободен печат
Светската фудбалска куќа (ФИФА) денеска ги суспендираше фудбалските федерации на Пакистан и Чад, поради спорови околу нивното управување. ФИФА ја суспендираше Пакистанската фудбалска федерација (ПФФ)...