Tag : фифа

Спорт Фудбал

ФИФА, фудбалерите и клубовите пред договор, платите се намалуваат за 50 проценти

Слободен печат
Пандемијата на коронавирусот целосно ја запре економијата на многу држави низ светот, а ниту фудбалот не е изоставен од ова. Речиси сите фудбалски лиги во...
Спорт Фудбал

ФИФА донесе одлука за договорите на играчите и исплатите на трансферите

Слободен печат
ФИФА во интерен документ на кој работеше посебна работна група задолжена за коронавирусот, донесе одлука според која важечките договори на играчите и тренерите треба да...
Спорт Фудбал

Гравина: Доколку е потребно, ќе има Серија А во јули и август!

Слободен печат
Претседателот на италијанската фудбалска асоцијација вели доколку е потребно, ќе се играат натпревари и во текот на летото. Габриеле Гравина, првиот човек во италијанскиот фудбал...
Спорт Фудбал

Инфантино: Здравјето на играчите е на прво место, а потоа е фудбалот

Слободен печат
Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, истакна дека моментно е најважно состојбата околу коронавирусот да се стабилизира, да помине опасноста, па дури потоа ќе се размислува...
Спорт Фудбал

Фудбалот по пандемијата повеќе нема да биде ист, екипите нема да се расфрлаат со пари за трансфери

Слободен печат
Фудбалот низ целиот свет е ставен во „карантин“ поради пандемијата на коронавирусот, првенствата се одложени на неодредено време и во овие моменти не се знае...
Спорт Фудбал

ФИФА: Клубовите не мораат да ги пуштат играчите во репрезентациите!

Слободен печат
Светската фудбалска федерација (ФИФА) одлучи да го коригира своето правило и им овозможи на клубовите да одбијат да им дозволат на фудбалерите да играат во...
Спорт Фудбал

РЕВОЛУЦИЈА: ФИФА дозволи да се тестираат пет нови правила

Слободен печат
Доколку експериментот се покаже како успешен, некои од новите правила ќе бидат воведени глобално. Оваа одлука е донесена на состанокот кој се одржа во Амстердам...
Спорт Фудбал

ОДБИЕНА ЖАЛБАТА: Платини останува надвор од фудбалот

Слободен печат
Платини е суспендиран од фудбалот бидејќи примил мито од Светската фудбалска федерација (ФИФА) во висина од два милиони евра. „Судот посебно утврди дека, имајќи ја...
Спорт Фудбал

Италијанците со тениско правило во фудбалот!

Слободен печат
Италијанската фудбалска федерација сака да ги исполни барањата на клубовите, оваа земја беше една од првите која го прифати применувањето на ВАР технологијата во Серија...
Спорт Фудбал

ФИФА дава 16 милиони евра за фудбалерите без плата

Слободен печат
Во 2019 година ФИФА го корегираше Дисциплинскиот кодекс и сериозно ги санкционира клубовите кои не исплаќаат плати на фудбалерите. Најголем дел од нив не добиваат...