23 C
Скопје

Фајон: Завршувањето на планот за мирно распаѓање на БиХ може да доведе до нова војна на Балканот

Иако Јанез Јанша негираше дека испратил неофицијален документ до Брисел за наводното мирно раздвојување на БиХ, европратеничката Тања Фајон објави покана до словенечкиот премиер да објасни што има во тој документ.

Фајон ја критикуваше Јанша, тврдејќи дека неодговорно однесување во врска со т.н. завршувањето на планот за мирно распаѓање на БиХ може да доведе до нова војна на Балканот.

Таа на својот профил на Твитер напиша дека овие денови била предупредена од БиХ дека, како што вели, премиерот Јанша се обидува да го заврши планот Милошевиќ-Туѓман за „формирање на голема Србија и Хрватска …“.

„Ако извештаите на босанските медиуми и изјавите на дипломатите во регионот се точни, тоа може да биде многу штетно за Словенија“, напиша Фајон.

Јанша ги предводи земјите на ЕУ кои сакаат „Голема Србија“ и распарчување на БиХ, Црна Гора и Северна Македонија

Изјавата на хрватскиот член на Претседателството на БиХ, кој беше избран во тоа тело со гласовите на Бошњаците, Жељко Комшиќ, предизвика забуна вчера, дека словенечкиот претседател Борут Пахор за време на неговата неодамнешна посета на Сараево рече дека „во последно време во ЕУ се шират гласови дека распадот на Југославија треба да се доврши“, како како и дека на состанокот со тројцата членови на Претседателството на БиХ, тој праша: „Може ли да се раздвоите мирно во БиХ“.

Во изјава за Фена, Комшиќ тврди дека бошњачкиот член на Претседателството, Шефик Џаферовиќ, рече дека мирното раздвојување не е можно, додека српскиот член и претседател на тоа тело, Милорад Додик, изрази спротивен став.

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Поврзани вести

Милевски: Еко центарот Бислим, станува лидер во развојот на алтернативниот туризам

Слободен печат

Спасовски и директорот на БЈБ им одадоа почит на осумтемина загинати полицајци во „Диво Насеље”

Слободен печат

Во земјите на ЕУ ќе се влегува со било која примена вакцина

Слободен печат

Ин мемориам: Почина д-р Лазар Шуманов, претседател на Националниот комитет на ИКОМОС

Слободен печат

Блуши: Секој кандидат добил мандат со изборен криминал не заслужува да седне во Парламентот

МИА Агенција

Сасоли на почетокот на Конференцијата за иднината на Европа: Не смееме да имаме табуа

МИА Агенција

Остави Коментар