17.8 C
Скопје

Tag : јанез јанша

Вести Ви Препорачуваме Регион

„Политико“ навреди 18 милиони граѓани – Поддршката на Јанша за проширувањето на Унијата ја нарече „балканизација“ на ЕУ

Слободен печат
Словенечкиот премиер Јанез Јанша неодамна говорејќи за плановите и приоритетите на престојното словенечко претседателство со Советот на ЕУ, јасно се заложи за враќање на агресивното...
Вести Ви Препорачуваме Регион

ФОТО: „Смрт за јаншизмот, слобода за сите“- Словенците масовно против владата на Јанша

Слободен печат
Во Љубљана вечерва се одржа масовен протест против владата на премиерот Јанез Јанша, што е покриен со силно полициско обезбедување, кое предупреди дека станува збор...
Вести Регион Слајдер

ФОТО: Протест во Љубљана, масовно незадоволство од владата на Јанша

Слободен печат
Повеќе илјади луѓе се собраа во вторникот вечер во Љубљана на мирен протест против владата на Јанез Јанша, симболично одржан на датумот кој во Словенија...
Ви Препорачуваме Колумни СП Неделник

Јанша ни вели: Ја нема Херцеговина

Деновиве се крена голема прашина откако беше објавен познатиот нон-пејпер за исчезнувањето на Босна и Херцеговина или, поточно, неговото враќање во најтешката, воена 1993 година...
Вести Македонија Слајдер

Јакшиќ за МИА: Зад нон-пејперот стои европската националистичка десница која работи на проектот и треба да внимаваме

МИА Агенција
Појавувањето на нон-пејперот кој „наводно” словенечкиот премиер Јанез Јанша го има доставено на Брисел, предизвика полемика во регионот. За овој проект, кој беше објавен и...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Ѓуровски за нон-пејперот: Обид за факторизација на Јанша како европски Трамп, Македонија мора да реагира поагресивно

Слободен печат
Нон-пејперот на словенечниот премиер Јанез Јанша за прекројување на границите на Балканот предизвика низа реакции во регионот и стравувања дека таквата реализација на евентуалните идеи...
Вести Македонија

Совет на амбасадори: Прекројувањето на границите би довело до ново крвопролевање со несогледливи последици кон целиот регион

Слободен печат
Советот на амбасадори со внимание ги следи првичните реакции, согледувања, размислувања и коментари за генезата на НОН ПЕЈПР-от којшто заговара промена на границите на Балканот....
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Од нон-пејпер до тоалет-пејпер!

Жарко Јоpданоски
Секој обид за прекројување на границите ќе доведе до дестабилизација на Балканот, а постои можност за отстранување на границите и тоа единствено преку членство во...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Вучиќ за нон-пејперот на Јанша: Ниту сум видел мапа, ниту пак план, се залагам за постојните граници

Слободен печат
Не сум видел никаква мапа, никаков план. Тоа што на некои не им одговара да се зборува за тоа, само сакаат тоа да и го...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Милевска: Молкот на претседателот на Европскиот совет околу нон-пејперот на Јанша е многу загрижувачки

Слободен печат
Најголемиот проблем е што во Брисел никој ништо не кажува за нон-пејперот на Јанша. Јас пратив прашање до портпаролите за тој нон-пејпер и прва реакција...