Tag : поделба

Вести Култура

Александар Прокопиев: На писателите им треба слобода, не кланови и поделби

Слободен печат
Писателот Александар Прокопиев во Утрински брифинг на „Слободен печат“ зборуваше за својата најнова книга „222 антиупатства за лична употреба (1978-2018)“, во издание на „Авантпрес“ од...
Вести Регион

Албанската опозиција бара измени на територијалната поделба на земјата

Слободен печат
Албанската обединета опозиција, која бараше изборни реформи сега е и со барање за измени на територијалната поделба на земјата. Неколку недели откако седна со владејачкото...
Вести Економија

Го открила трикот како за три години заштедила да купи стан

Слободен печат
Чери Хоуи од Нов Зеланд стана хит на Интернет, откако сподели едноставен трик како заштедила пари за нов стан за само три години и го...
Вести Македонија Слајдер

Ахмети: Ми беше понудена поделба на Македонија, но не прифатив

Слободен печат
Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, во интервју за „ABC News“ изјави дека неговата партија нема да прави коалиција со ниту една друга албанска или македонска...
Вести Свет

Најголемите партии во Северна Ирска се договорија за поделба на власта

Слободен печат
Двете најголеми политички партии во Северна Ирска, националистичката Шин Фејн и пробританската Демократска унионистичка партија денеска, после три години, се договорија за поделба на власта...
Вести Свет

И покрај протестите Индија ќе ја подели сојузната држава Џаму и Кашмир

Слободен печат
Индија утре официјално ќе ја подели спорната држава Џаму и Кашмир на две сојузни територии, со цел да го зајакне владеењето над регионот, во кој...
Вести Економија

АКЦИОНЕРИТЕ ТРИЈАТ РАЦЕ: Телеком ќе дели дивиденда!

Слободен печат
Преку Македонската берза, Македонски Телеком АД – Скопје го пренесе усвојувањето на Одлуката за исплата на дивиденда на Друштвото за 2018 година и утврдување на...
Вести Регион

Со години во ЦИА бил задолжен за Балканот, а сега предлага решение за Косово: СЕВЕРОТ НА СРБИЈА, Прешевската долина ставете ја на „маса“, а потоа и Република Српска

Слободен печат
Стивен Мајер, поранешен заменик-шеф на Централната разузнавачка агенција (ЦИА) за Балканот и одличен експерт за регионот, одамна зборуваше пред српската јавност за неговиот став за...
Вести Свет

Постигнат договор за поделба на власта во Судан

Слободен печат
Амбасадорот на Афртиканска унија за Судан, Мохамед ел Хасан Лебат денеска изјави дека лидерите на опозицискиот сојуз и владејачкиот воен совет постигнаа договор за поделба...
Вести Македонија

Експрес: Харадинај реагира откако Заев им го кажа на руските комичари планот за поделба на Косово

Слободен печат
Косовскиот премиер Рамуш Харадинај реагираше по синоќешните изјави на неговиот македонски колега, Зоран Заев,  дека е се уште на маса идејата за размена со територии...