Ф1: Ферстапен победник, лош ден за Ферари во Имола

Макс Ферстапен („Ред Бул“) ја запиша 22 победа во Ф1 кариерата/Фото: EPA-EFE/JOEL CARRETT

Возачот во редовите на „Ред Бул“, Макс Ферстапен е победник на трката за Големата награда на Емилија Ромања возена во Имола, Италија.

Холанѓанецот ја задржа пол позицијата, беше лидер во текот на целата трка и на крајот рутински славеше. Воедно освои и дополнителен бод за најбрз круг на трката.

Актуелниот светски шампион во Формула 1 од минатата година, на патеката „Енцо и Дино Ферари“ го запиша вториот триумф сезонава, а 22 во кариерата.

На втората позиција се најде неговиот тимски колега, Мексиканецот Серхио Перес, а третопласиран е членот на „Мекларен“, Британецот Ландо Норис.

Стартот на дожд ни донесе многу возбудувања и откажувањето на возачот на „Ферари“ Карлос Саинц по инцидентот со Даниел Рикардо.

Набргу дождот престана, а со тоа и возбудата на трката. Ферстапен ја држеше водечката позиција и постојано ја зголемуваше предноста пред Перес и третопласираниот Шарл Леклер.

Тежок момент во трката го доживеа седумкратниот светски шампион Луис Хамилтон, кога водечкиот Ферстапен го претекнуваше за цел круг.

Лидерот во шампионатот, Леклер од Ферари, беше сигурен на третата позиција до девет круга пред крајот, кога ја загуби концентрацијата и се сврте на патеката во намерата да го престигне Перес, па го загуби местото на подиумот и неколку златни бодови во борбата за шампионската титула, па трката ја заврши само на шестото место.

Леклер останува прв во генералниот пласман со 86 бодови, пред Ферстапен (59) и Перес (54). Следната трка во Ф1 шампионатот ќе се вози на 8 мај во Мајами, САД.

Видео на денот