Еве со кои 12 играчи Србија ќе атакува на светското злато

Тие имиња што досега се најавуваа, денеска се и официјални во конечниот список на Србија за учеството на Светското првенство во Кина.

Теодосиќ поради повреда не се најде во составот, интересно е тоа што има седум високи кошаркари кои играат на позициите 4 и 5, па се верува дека ќе има „поместувања“, како што и говореше селекторот Александар Ѓорѓевиќ пред заминувањето за Кина.

Најдобрите српски кошаркари одработија еден тренинг во Фошан, по што се дозна и конечниот состав на Србија за СП:

Марко Симоновиќ, Богдан Богдановиќ, Немања Бјелица, Владимир Лучиќ, Мирослав Радуљица, Стефан Бирчевиќ, Никола Јокиќ, Никола Милутинов, Василије Мициќ, Марко Гудуриќ, Стефан Јовиќ и Бобан Марјановиќ.

Србија барем според најновиот ФИБА ранкинг има најголеми шанси за освојувањето на светската титула, а останува да се види како ќе реагира селекцијата на САД која претрпе многу промени, заминувања, повреди, со недоаѓањето на најсилните НБА ѕвезди.

Прочитајте и...  Претседателот на Лион лут како рис: Се чувствувам како идиот

Мундобаскет 2019 започнува на 31 август, а токму в сабота српските кошаркари во 09:30 часот по македонско време на стартот од групата Д ќе се сретнат против Ангола.

Прочитај повеќе

Корона идиоти – фудбалери на Севиља правеле забава во карантин, а фотографиите ги објави сопруга на еден од нив

Слободен печат

Новиот протокол за Серија А: Брзи тестови за корона, 300 луѓе на натпревар…

Слободен печат

Претседателот на Лион лут како рис: Се чувствувам како идиот

Слободен печат

Неверојатна сцена во Романија, министер даваше изјава облечен само по гаќи (ВИДЕО)

Слободен печат

На ПСЖ му здосадија игрите на Мауро и Ванда, си најде нов екстра напаѓач во Англија

Слободен печат

Сопругата Ана е тајната на успехот на најдобриот напаѓач на светот, Роберт Левандовски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мајсториште, даде четири гола за 13. минути (ВИДЕО)

Слободен печат

Несторовски потврди имал разговори за трансфер во Црвена звезда

Слободен печат

Најцрниот ден во фудбалската историја: Поништен гол однесе во смрт дури 328 човечки животи (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед го отпиша Погба, на чекор од ангажман на шпански репрезентативец

Слободен печат

Голден Арт КЛ 7 се засили со две имиња освојувачи на Лига на шампиони

Слободен печат

Чикаго ни прати Плејбој зајачици ноќта пред натпревар

Слободен печат