Елмас и Наполи четвртфиналисти во Купот на Италија (ВИДЕО)

За пласман во полуфиналето, „наполитанците“ предводени од тренерот Џенаро Гатузо ќе играат против подобриот од дуелот Лацио-Кремонезе.

Македонскиот репрезентативец го одигра целиот натпревар во осминафиналниот натпревар од италијанскиот куп против Перуџа кој „наполитанците“ го добија со резултат 2:0.

Елиф Елмас за разлика од претходните првенствени мечеви во Серија А каде што немаше многу голема минутажа кај Џенаро Гатузо, овојпат тренерот му даде шанса да го одигра целиот дуел на теренот на „Сан Паоло“.

Головите беа постигнати во текот на првото полувреме, и двата беа реализирани од Инсиње во 26. и 38. минута од средбата.

И гостите можеа непосредно пред паузата да постигнат гол од белата точка, но непрецизен беше Јемело.

Во четвртфиналето на Купот на Италија екипата на Наполи ќе игра со подобриот од пресметката Лацио-Кремонезе.

Претходно меѓу најдобрите осум екипи од натпреварувањето се најде уште Торино кој на пенали со 5:3 ја елиминираше Џенова на нашиот Горан Пандев.

Прочитајте и...  Геј играч од Премиер лигата: Фудбалот сè уште не е подготвен за нас

Останатите шест четвртфиналисти ќе ги дознаеме после одигрувањето на пресметките: Лацио-Кремонезе, Интер-Каљари, Фиорентина-Аталанта, Милан-СПАЛ и Јувентус-Удинезе на Илија Несторовски и Парма-Рома.

Прочитај повеќе

Џејмс: Безбедно можеме да ја завршиме НБА сезоната

Слободен печат

Волкановски успеа да ја одбрани титулата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Халанд исфрлен од ноќен клуб во Норвешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака би изгледала табелата во Премиер лигата без судиските грешки! (ФОТО)

Слободен печат

Дали Ѓоковиќ сепак ќе игра на „УС Опен“? (ВИДЕО)

Слободен печат

Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Слободен печат

Поразот од Сасуоло ги зовре страстите: Тепачка во соблекувалната на Лацио

Слободен печат

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат