Експресна реакција, Михајлов веднаш си поднесе оставка

Денеска си поднесе оставка претседателот на Бугарската фудбалска федерација, Борислав Михајлов, која на состанокот в петок ќе биде претставена пред членовите на Извршниот комитет.

Михајлов го послушал советот од премиерот Бојко Борисов и ја напушти функцијата прв човек на бугарскиот фудбал, иако првично тврдеше дека нема намера да си замине.

Во соопштението на бугарската фудбалска федерација се вели дека Михајлов како човек кој има многу контакти на високо меѓународно ниво, ќе продолжи да помага во развојот на фудбалот во Бугарија.

Негативната слика која се создаде за бугарскиот фудбал во светот со расистичките испади на фановите, и дебаклот од 0:6 во натпреварот со Англија, беа доволна причина врз Михајлов да се направи огромен притисок од јавноста, дури и од премиерот, за тој да си замине од функцијата прв човек на бугарскиот фудбал.

Прочитајте и...  На денешен ден: Кошаркарскиот „Моцарт“ ги постигна последните 30 поени!

Прочитај повеќе

Германецот му верува на Михајловски: Дисингер верен на Вардар!

Слободен печат

Шеста рунда, нема заразени во Премиер лигата

Слободен печат

Адеми блеска во дресот на Динамо Загреб (ВИДЕО)

Слободен печат

Унгарски борач прележа коронавирус, па почина откако се врати на тренинг!

Слободен печат

Вернер се посрамоти пред „трансферот“ во Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Неопислива среќа, Ѓоковиќ: Мојот прв тениски рекет! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Санчо парично казнет поради шишање без маска (ФОТО)

Слободен печат

Баварски час по фудбал во Леверкузен! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мојсов останува во редовите на АЕК Ларнака

Слободен печат

На денешен ден: Кошаркарскиот „Моцарт“ ги постигна последните 30 поени!

Слободен печат

Каква радост, тренерот на Фрајбург почна да ги „тепа“ сите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Барса со Луис Суарез против Мајорка и Трајковски!

Слободен печат