Tag : бојко борисов

Вести Македонија Слајдер

Заев: Не сме далеку од договор со Бугарија!

Лука Андреев
Бугарија е голем пријател и прави се што е неопходно во нејзина функција за да се постигне решение за отворените прашања, изјави премиерот Зоран Заев....
Вести Македонија

Бојко Борисов пред ЕУ амбасадорите подава рака за продолжување на дијалогот со Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов учествува на видео конференција со амбасадорите на земјите членки на ЕУ и Швајцарската конфедерација на која меѓудругото сподели и свои видувања...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Како Русија преку Бугарија виа Македонија го дестабилизира јужното крило на НАТО

С.Р.
Кога шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева кажа дека освен постоечките бугарски барања поврзани со идентитетот, Северна Македонија мора да се откаже и од “славењето...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Македонија гневна и разочарана, Бугарија изолирана и критикувана

Соња Христовска Угриновска
Поплава од гнев и разочарување, остри реакции и соопштенија, како и говор на омраза, но и загриженост потече во Македонија по веста дека завчера Бугарија...
Вести Македонија

Заев: Не се слушнавме денеска со Борисов, ќе му се јавам деновиве

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев вечерва гостуваше во „Клик Плус“ на ТВ21, каде дебатираше за повеќе теми, меѓу кои и за бугарското вето кон преговарачката рамка за...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Арсовски: Самиот Борисов велеше дека оној кој гледа во минатото ќе се сопне!

Лука Андреев
Претседателот на Советот на амбасадори, Љупчо Арсовски, не е оптимист дека наредниве денови ќе се изнајде решение со кое би се надминале отворените прашања со...
Вести Македонија Слајдер

Заев и Борисов и денеска на слушалка, неизвесна првата официјална посета на премиерот

Лука Андреев
Се уште не се знае дали премиерот Зоран Заев утре ќе ја оствари првата официјална посета откако по подолга пауза повторно седна во фотелјата на...
Вести Ви Препорачуваме Регион СП Неделник

Бугарското наспроти европското законодавство: Вие сте апсолутен престапник…

Слободен печат
Бугарија има два месеца за да одговори на ставот на Европската комисија (ЕК) зошто целосно не ја пренела во националното право Директивата од 2016 година...
Вести Македонија Слајдер

Пендаровски со тројка ги оцени шансите за почеток на преговори со ЕУ во декември: Во Берлин имало компромис што подоцна го одбиле Борисов и Радев

Слободен печат
На средбата на германското претседателство со ЕУ со владините делегации на Бугарија и на Северна Македонија во понеделникот во Берлин бил постигнат компромис што Софија...
Вести Македонија Слајдер

Завршниот Самит од Берлинскиот процес преминува онлајн

Лука Андреев
Завршниот самит од копретседателството на Македонија и Бугарија со Берлинскиот процес, кој е најавен за в понеделник и вторник во Софија, нема да се одржи...