18 C
Скопје

Tag : бојко борисов

Вести Регион

Румен Радев на 5 мај почнува консултации за нов состав на ЦИК

Слободен печат
 Бугарскиот претседател Румен Радев планира на 5 мај да ги слушне ставовите на партиите и коалициите претставени во Парламентот и нивните предлози за нов состав...
Вести Регион

Борисов го нарече Трифонов политички страшливец

Слободен печат
Слави Трифонов мора да оди да го земе мандатот и да објасни зошто не може да управува со 165 пратеници. Ова го изјави во живо...
Ви Препорачуваме Колумни

Бојко Борисов се “сопна” на македонското прашање, Aмериканците го тргаат на страна

С.Р.
Историјата е најдобар учител кажале мудреците безброј пати во минатото, но прашање од милион долари е зошто во историјата владателите константно ја повторуваат истата грешка....
Вести Регион

Борисов: ГЕРБ одлучи да го врати мандатот за формирање нова бугарска Влада

МИА Агенција
Бугарскиот премиер во оставка, Бојко Борисов, во раните утрински часови оддржа изненадувачки говор од неговиот дом во Банки, во друштво на кандидатот за премиер на...
Вести Регион

Борисов го претстави предлогот за нова бугарска Влада

МИА Агенција
Бугарскиот премиер во оставка, Бојко Борисов, денеска потврди дека го предлага поранешниот министер за надворешни работи, Даниел Митов, за нов бугарски премиер. Како што јави...
Вести Регион

Борисов: Сакаат да го направат Парламентот народен суд

Слободен печат
Лидерот на владејачката ГЕРБ во Бугарија и премиер во оставка, Бојко Борисов на вонреден брифинг објави дека го повикуваат во Националното собрание не за да...
Вести Регион Слајдер

Борисов поднесе оставка на Кабинетот пред новоизбраните пратеници

Илинка Иљоска
 Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов поднесе оставка пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министри. Такво соопштение објавија медиумите во Софија...
Вести Регион

Борисов: Бугарија ќе има колективен имунитет во мај

Слободен печат
Премиерот Бојко Борисов преку видео на Фејсбук објави дека во петокот Бугарија повторно се договорила и во април, мај и до средината на јуни ќе...
Ви Препорачуваме Колумни

Постизборниот пат во Бугарија е лоша вест за Македонија

С.Р.
Сосема очекувано во соседна Бугарија на парламентарните избори победи партијата ГЕРБ на актуелниот премиер Бојко Борисов, а сосема изненадувачки, втора политичка сила во Бугарија стана...
Вести Регион Слајдер

Борисов предлага експертска влада до декември

Слободен печат
Премиерот на Бугарија Бојко Борисов им се заблагодари на својата партија и нивните коалициски партнери од СДС, наведе тој во изјавата на својот профил на...