СКАНДАЛ: Декласирани од Англија и пред казна поради расизам! (ФОТО+ВИДЕО) – Слободен печат
СпортФудбал

СКАНДАЛ: Декласирани од Англија и пред казна поради расизам! (ФОТО+ВИДЕО)

Натпреварот беше два пати прекинуван поради расистички навреди упатени од домашните навивачи кон Тајрон Мингс и Маркус Рашфорд.

Во рамките од квалификациите за пласман на Европското првенство 2020 година, репрезентацијата на Англија во понеделникот во Софија ја совлада Англија со убедливи 6:0.

Ниту апелот на капитенот на бугарската репрезентацијата, Ивелин Попов, не придонесе целосно да прекинат непримерните повици од трибините.

Поради инцидентите, Бугарите сигурно ќе добијат жестока казна од Европската фудбалска федерација.

Инаку, головите ги постигнаа, Рахим Стерлинг и Рос Баркли по два, Рашфорд и Хари Кејн по еден.

Англичаните со 15 бода водат во А-групата, додека Бугарија е петта со три бода.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close