Украина нов учесник на ЕП, Србите се враќаат во игра! (ВИДЕО)

„Гордиот албион“ среде Софија ја декласираше Бугарија со 0:6, по двапати во листата на стрелците се запишаа Баркли и Стерлинг, а по еднаш Решфорд кој ја започна и Кејн кој ја заврши голеадата.

Во истата група „А“, Косово се враќа во игра за пласман на континенталниот собир, откако дома со головите на Рахмани и Муриќи триумфираше во Приштина против Црна Гора.

Група „А“, табела: Англија 15 бодови, Чешка 12, Косово 11…

Србите славеа против Литванија (1:2), за период од четири минути во второто полувреме се истакна Митровиќ како двоен стрелец, а домаќините само го ублажија поразот преку Казлаускас.

Португалија го претрпе првиот пораз во квалификациите во Киев од Украина со 2:1. Во првиот дел во шестата минута за 1:0 се погрижи Јаремчук, па зголеми Јармоленко, а во 72 минута Роналдо беше прецизен од пенал.

Прочитајте и...  Засега границите со Србија и Косово остануваат отворени

Група „Б“, табела: Украина 19 бодови, Португалија 11, Србија 10…

Турците откинаа важен бод на гостувањето во Париз кај светскиот шампион Франција (1:1). Поведоа „триололорите со погодокот на Жиру во 76 минута, а израмни Ајхан шест минути подоцна.

Шансите за учество на ЕП ги одржува и Исланд кој со 2:0 славеше над Андора со погодоците на Сигурдсон и Сигторсон.

Група „Х“, табела: Турција 19 бодови, Франција 19, Исланд 15…

Квалификации ЕП 2020

Резултати –

Бугарија-Англија 0:6
Франција-Турција 1:1
Исланд-Андора 2:0
Косово-Црна Гора 2:0
Литванија-Србија 1:2
Молдавија-Албанија 0:4
Украина-Португалија 2:1

Прочитај повеќе

Румениге: Алкантара нема да го пуштиме бесплатно!

Слободен печат

Ултиматум: Еве ги условите на Обамејанг, Арсенал е на потег!

Слободен печат

Македонецот Христо Ковачи на картинг трка во Австрија

Слободен печат

Еден играч на Манчестер сити не му аплаудираше на Ливерпул! (ВИДЕО)

Слободен печат

Дибиров: Имав понуди од ПСЖ и Мешков, но одлучив да останам во Вардар!

Слободен печат

Мекгрегор заборави на „војната“ со Хабиб, испрати емотивна порака по смртта на неговиот татко

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Барселона го гаси пожарот, Чави ќе го наследи Кике Сетиен на клупата

Слободен печат

Работнички тргна со подготовките, Стојковски и Зука најнови засилувања

Слободен печат

Легендата му честиташе на Меси: Добредојде во клубот 700, задоволство е да те гледам како играш

Слободен печат

Доколку Зверев излегува да се забавува ќе биде исфрлен од турнирот

Слободен печат

Трансфер бомба во најава, Санчо ја договори платата со англиски гигант

Слободен печат

Гризман е како буре барут, двете екипи од Манчестер тропнаа на вратата на Барселона

Слободен печат