22 C
Скопје

Tag : Португалија

Спорт Фудбал

Роналдо се враќа во клубот каде ја започна кариерата!?

Слободен печат
Португалската ѕвезда на Јувентус сака да ја заврши својата кариера во Спортинг Лисабон, неговиот прв професионален клуб. Како што информира португалскиот „Рекорд“, Кристијано Роналдо има...
Вести Свет

ФОТО | Отворен најдолгиот висечки пешачки мост во светот: Се наоѓа во Португалија и е долг 516 метри

Слободен печат
Денеска е отворен најдолгиот висечки пешачки мост во светот, во близина на градот Арука во северна Португалија. На шеесет километри од Порто, во градот Арука,...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Оваа европска земја во јануари беше едно од најголемите жаришта, а сега за првпат немаше ниту еден смртен случај

Слободен печат
Португалија во понеделникот пријави дека нема ниту еден смртен случај поврзан со коронавирусот во последните 24 часа, за првпат во речиси девет месеци. Оваа вест...
Останатo Спорт

ВИДЕО: А имаше лошо претчувство, возачот на „Дукати“ Мартин пренесен во болница!

Слободен печат
Шпанецот Хорхе Мартин доживеа несреќа на МотоГП тренингот за Големата награда на Португалија… Тој излета од патеката на излезот од седмиот свиок, падна од моторот...
Спорт Фудбал

ВИДЕО: Отказ за судијата кој не го призна голот на Роналдо против Србија!

Слободен печат
И натаму се зборува за „фантомскиот гол“ на Кристијано Роналдо во мундијалските квалификации, а цехот го плати помошникот на главниот судија кој не виде дека...
Жена Магазин Магазин слајдер

Разговор со Весела Моловска: Сонувате за Португалија? Еве можност да го научите португалскиот јазик

Јасмина Кантарџиева Димков
Весела Моловска е менаџерка во културата и преведувач од шпански и португалски јазик. Живеела, работела и студирала две години во Мадрид и седум години во...
Спорт Фудбал

Продадена капитенската лента на Роналдо, парите како помош за лекување на малиот Гаврило

Слободен печат
Капитенската лента на португалската фудбалска ѕвезда Кристијано Роналдо, која тој луто ја фрли на теренот на мечот меѓу Србија и Португалија (2:2), беше продадена на...
Спорт Фудбал

ВИДЕО: Луксембург не издржа, Белгија броеше до осум, а Холанѓаните до седум!

Слободен печат
Репрезентацијата на Хрватска после поразот на стартот од квалификациите за СП од Словенија, ги консолидираше своите редови и запиша две победи во наредните два натпревари....
Спорт Фудбал

ВИДЕО: Холандскиот судија Макели им се извини на Португалците!

Слободен печат
Ситуацијата од финишот на мечот меѓу Србија и Португалија крена голема прашина во јавноста, најмногу поради реакцијата на Кристијано Роналдо и неговиот гол кој не...
Спорт Фудбал

УЕФА им објасни на Португалците зошто немаше „ВАР“ во Белград!

Слободен печат
Пред два дена во рамките од квалификациите за Светското првенство на стадионот „Рајко Митиќ“ во Белград во еден крајно интересен натпревар ремизираа репрезентациите на Србија...