Tag : литванија

Вести Свет

САД со 175 милиони долари ќе им помага на соседите на Русија

Слободен печат
САД планираат да обезбедат 175 милиони американски долари воена помош на балтичките држави Естонија, Латвија и Литванија во 2020 година, соопшти естонското Министерство за одбрана....
Вести Економија

ЛИТВАНСКО ЕКОНОМСКО ЧУДО: Просечната плата пораснала од 357 на 932 евра

Слободен печат
Литванија успеа да направи пресврт и од слаба да изгради силна и стабилна економија, која придонесе до подобар живот за нивните граѓани, објави „Б92“. Во...
Спорт Фудбал

Украина нов учесник на ЕП, Србите се враќаат во игра! (ВИДЕО)

Слободен печат
„Гордиот албион“ среде Софија ја декласираше Бугарија со 0:6, по двапати во листата на стрелците се запишаа Баркли и Стерлинг, а по еднаш Решфорд кој...
Вести Свет

САД РАСПОРЕДУВААТ 500 ВОЈНИЦИ ВО ЛИТВАНИЈА: Стравуваат од евентуална агресија од Русија

Слободен печат
САД ќе испратат во октомври 500 војници во Литванија за период од шест месеци. – Пораката е дека американските сили може да дојдат во бројност...
Спорт Фудбал

Саутемптон ни „буди“ убави спомени, но не и за Косово! (ВИДЕО)

Слободен печат
На стадионот „Ст. Мери’с“ во Саутемптон каде што своевремено одигравме историски 2:2 пред 17 години против Англија, но сега немаше изненадување иако вечерва беа реализирани...
Кошарка Спорт

Литванците со победа се простија од Мундобаскетот

Слободен печат
Литванија која имаше далеку поголеми амбиции, денеска ги заврши настапите на Мундобаскетот во Кина со победа над Доминиканска Република од 74:55. Амбициите на Литванија за...
Кошарка Спорт

Литванците останаа без селектор

Слободен печат
Кошаркарската репрезентација на Литванија по завршувањето на настапите на Мундобаскетот ќе остане без селекторот Даиниус Адомаитис. Тој одлучи по контроверзниот пораз од Франција во втората...
Кошарка Спорт

ФИБА ја призна грешката и ги суспендира судиите

Слободен печат
Репрезентацијата на Франција обезбеди пласман во четвртфиналето на Мундобаскетот со победата над Литванија во драматичен и контроверзен натпревар. ФИБА објави дека Светското првенство заврши за...
Кошарка Спорт

СКАНДАЛ НА МУНДОБАСКЕТ: Ова мора да е Е..НА шега, не е кошарка! (ВИДЕО)

Слободен печат
Селекторот на кошаркарката репрезентација на Литванија, Даиниус Адомаитис не го криеше незадоволството после елимиминацијата на неговиот тим од Мундобаскетот во Кина. Литванија загуби од Франција,...
Кошарка Спорт

„КРАЖБА“ НА СП: Радост за Франција, Литванија лута кон судиите! (ВИДЕО)

Слободен печат
Избраниците на селекторот Грег Попович дојдоа и до четвртата победа по ред на шампионатот и докажаа зошто се едни од главните фаворити за светското злато,...