Tag : литванија

Вести Свет

Литванија, Латвија и Естонија ги отворија своите граници

Слободен печат
Литванија, Латвија и Естонија ги отворија своите граници  создавајќи го првиот „патнички балон” во Европската унија со надеж дека ќе рестартираат економија совладана од пандемијата...
Вести Свет

„Балтички патнички меур“ за активирање на економиите погодени од Ковид-19

Слободен печат
Литванија, Летонија и Естонија на полноќ ги отворија своите меѓусебни граници, создавајќи го првиот „патнички меур” во рамки на Европската унија во обид да ги...
Вести Живот Забава Магазин Свет Слајдер Филм и ТВ

Генијално: Поради коронакризата, Литванците го претворија најголемиот аеродром во спектакуларно кино (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат.
Додека товарен авион одлета од писта на аеродромот VNO во четвртокот во Вилниус, на растоjaние од само сто метри, поголем број луѓе гледаа филм од...
Вести Свет

Чешка и Литванија ќе одржат избори во октомври

МИА Агенција
Чешка и Литванија денеска закажаа избори за октомври и покрај неизвесноста во врска со пандемијата на коронавирусот. Чешкиот претседател Милош Заман рече дека регионалните и...
Вести Свет

Литванија ги затвора своите граници

Слободен печат
Литванија објави дека ги затвора своите граници од попладнево за да спречи ширење на Ковид-19 од кој досега се заразени седум нејзини граѓани во државата...
Вести Свет

Прв случај на коронавирусот во Литванија

Слободен печат
Во Литванија попладнево е пријавен првиот случај на новиот коронавирус. Освен што објави дека кај еден пациент е дијагностициран коронавирусот, Министерството за здравство на Литванија...
Вести Македонија Слајдер

Граѓаните цел на измами со пропуштен повик

МИА Агенција
Корисниците на мобилна телефонија што евентуално „наседнале” на последните измами со пропуштени повици и ќе добијат повисоки сметки треба да се обратат до операторите и...
Вести Свет

САД со 175 милиони долари ќе им помага на соседите на Русија

Слободен печат
САД планираат да обезбедат 175 милиони американски долари воена помош на балтичките држави Естонија, Латвија и Литванија во 2020 година, соопшти естонското Министерство за одбрана....
Вести Економија

ЛИТВАНСКО ЕКОНОМСКО ЧУДО: Просечната плата пораснала од 357 на 932 евра

Слободен печат
Литванија успеа да направи пресврт и од слаба да изгради силна и стабилна економија, која придонесе до подобар живот за нивните граѓани, објави „Б92“. Во...
Спорт Фудбал

Украина нов учесник на ЕП, Србите се враќаат во игра! (ВИДЕО)

Слободен печат
„Гордиот албион“ среде Софија ја декласираше Бугарија со 0:6, по двапати во листата на стрелците се запишаа Баркли и Стерлинг, а по еднаш Решфорд кој...