17 C
Скопје

Експертите одговорија: Еве зошто не треба да ги чувате јајцата на вратата од фрижидерот!

Научниците тврдат дека јајцата се расипуваат многу побрзо доколку ги чувате на вратата во фриждерот отколку на полиците или дури и надвор од фрижидерот.

Имено, бидејќи фрижидерот често се отвора, јајцата така се изложени на нагли промени на температурата, поради што се посклони на расипување.

Експертите советуваат јајцата да ги чувате на средната полица од фрижидерот, подалеку од намирниците кои имаат силен мирис, бидејќи лушпата од јајцето е лесно пропустлива.

За да ја избегнете можноста од зарази, држете ги подалеку од сировото месо.

Немојте да ги употребувате јајцата со скршена лушпа, а нормално ниту оние на кои им истекол рокот. Расипаните јајца се сериозно опасни по животот.

Поврзани вести

ФОТО | Вил Смит сака да ја врати титулата „најдобар фраер“: Актерот започна со вежбање во теретана!

Слободен печат

Доаѓа моќен астро период за пари и љубов: Овие три знаци ги очекува голема среќа за време на младата Месечина

Слободен печат

ФОТО | Холивудските сребрени лисици: Овие актери се позгодни и пошармантни благодарение на седата коса!

Слободен печат

Пред десет години Парис Хилтон предизвика гнев кај јавноста, а дури денес го објасни натписот на нејзината маица „Престанете да бидете сиромашни“

Слободен печат

Експертите го вперија прстот во него: Само еден човек е виновен за заминувањето на Меган и Хари од кралското семејство!

Слободен печат

Направете си нешто вкусно ова попладне – Вкусете го колачето „Маџарица“

Слободен печат

Остави Коментар