Едно лице е повредено во синоќешното невреме

Едно лице е повредено во синоќешното невреме кое го зафати Скопје. Ова денеска на прес конференција го изјави градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов. Тој рече дека најголема штета, покрај кровот на училиштето Марија Кири Склодовска, била направена и во Карпош.

– Најмногу штета со паднати кровови имаше во Карпош на потегот од мостот Обединети Нации до Скопје Сити Мол, но и тоа беше расчистено до 3.00 ласот изутрина. Колку што знам до сега е евидентирано само едно повредено лице, рече Шилегов.

Додаде и дека во средното хемиско училиште денеска учениците се ослободени од настава, поради паднатиот покрив.

– Во училиштето денеска нема настава. Во моментов службите работат на расчистување на теренот, вклучувајќи го тука јавното претпријатие Улици и патишта, рече Шилегов.

Прочитајте и...  Шефот на СЗО: САД и Кина треба да се обединат и заедно да се борат со овој опасен непријател

На прашање, зошто кровот не бил сменет, иако училишетото минатото лето беше реконструирано, Шилегов одговори дека реконструкцијата на кровот е направена во 2009 година и сметале дека нема потреба толку брзо повторно да се прават интервенции.

Кровот на средното хемиско училиште бил реконстуиран во 2009 година, од Министерството за образование под тогашно водство на Никола Тодоров. Проценката беше дека нема потреба да се санира нешто што неодамна било направено. Ние таму ја реконструиравме фасадата, односно ја направивме енергетски ефикасна. Очигледно е дека има разлика во нашата работа, и во работата на проектите од Скопје 2014 годсина, кои не го издржаа невремето, рече Шилегов.

Прочитај повеќе

Бројот на крводарители сведен на минимум

Слободен печат

Авганистан денеска ослободи 100 талибански заробеници

МИА Агенција

Спасовски: Владата во ниту еден момент не заборави на граѓаните на Општина Куманово

Слободен печат

Лајчак известен дека Курти лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

Слободен печат

Што после коронавирусот? Започнува „втората фаза“ – Овие земји во Европа почнаа да ги олабавуваат мерките

Слободен печат

Не чекале коронатест – патници од индонезиски брод скокале во море и пливале до брегот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Постигнат договор во ОПЕК за намалување на дневното производство на нафта

МИА Агенција

Оваа техника за дишење може да им го спаси животот на заболените од коронавирус: Англиски лекар објаснува како да ги спасите белите дробови (ВИДЕО)

Слободен печат

Бебе заразено со коронавирус во Македонија

ЕЦДЦ: Европа сѐ уште не го достигна врвот на епидемијата

МИА Агенција

Стравувајќи од нова епидемија Кина стави во карантин регион од 640 илјади луѓе

Дејан Андоновиќ

Синот на српскиот претседател Вучиќ заразен од коронавирус: „Сине ќе победиш, те сака тато“

Слободен печат