Е. Пелистер оди на трофејот во Купот

Фото: instagram.com/rkeurofarmpelister/

Екипата на Е. Пелистер има големи очекувања во завршницата во ракометниот Куп на Македонија. Капитенот на Е. Пелистер, Градимир Чаневски смета дека екипата може да дојде до триумфот во Купот.
– Имаме време да се подготвиме и ќе треба да ги одработиме двата натпревари доста сериозно. Благи фаворити сме против Бутел, но се стремиме кон финалето, да одиграме максимално и да го донесеме пехарот во Битола. Се надеваме дека ги научивме поуките од поразот од Вардар 1961 во шампионатот. Тоа треба да го покажеме на терен. Кога сте комплетни е многу поразлично и ротацијата е подобра. Сите ќе го дадат максимумот за титулата да дојде во нашите витрини – изјави Чаневски.

Оптимистички расположен е и најдобриот стрелец на екипата, Стипе Мандалиниќ.
– Сите екипи во Купот имаат свои шанси. Првиот натпревар е Бутел и се подготвуваме за тој натпревар, па потоа ќе видиме што ќе биде. Секако дека гледаме шанса во Купот, квалитетна екипа сме, добро работиме и се подготвуваме и ќе видиме што ќе донесе „фајнал-фор“ турнирот. Сите клубови имаа проблеми со ковид-19, нè стигнаа и повреди и не бевме комплетни баш кога требаше да бидеме вистински. Многу се радувам што сме комплетни и тренираме цела екипа. Добро ќе се подготвиме и ќе бидеме силен конкурент на сите ривали и во шампионатот и во Купот. Верувам дека со ангажманот и квалитетот ќе покажеме каков квалитет имаме – вели Мандалиниќ.

Во второто полуфинале ќе играат скопските ривали Вардар и Металург. Полуфиналните двојки се закажани за во петок, додека финалниот меч ќе се игра во недела.

 

Видео на денот