Др. Дудучки: Голем број млади Кумановци страдаат од пострауматски стресни растројства настанати во војни

Депресијата после празиниците е редовна појава. Зголемен е бројот на пациенти со анксиозност и депресија, вели во телефонско јавување во емисијата „Утрински брифинг“, невропсихијатарот Мице Дудучки.

Според докторот Дудучки, причина се условите во кои живеееме, безпарицата и економската криза.

-Депресијата како појава е и пред кардиоваскуларните заболувања. Мислам дека како држава немаме адекватни начини за справување со неа. Интензивно работам со пациенти со пострауматски стресни растројства настанати во војни. Ние во Куманово имаме 7-8.000 млади луѓе на кои никој не им обрнува внимание , во смисла на психо-социјална рехабилитација, ресоцијализација и сл- изјави во „Утрински Брифинг“, невропсихијатарот Мице Дудучки.

Прочитајте и...  Иран забрани влез во државата за кинеските државјани

Прочитај повеќе

Израелски ракетен дрон усмрти едно лице во Сирија

МИА Агенција

Наспроти новите случаи, смирени страстите на Балканот

Слободен печат

Земјотрес со јачина од 3,1 степени регистриран во Албанија

Слободен печат

Потпретседателот на косовската влада бара укинување на таксите за српските продукти

Слободен печат

Русија за првпат истрела „Циркон“ – хиперсонична ракета го голем домет

МИА Агенција

Шефот на СЗО: Сега не е време за страв, сега е време за преземање акции за да се спасат животи

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Муниција од Втората светска војна би можела да принуди 10-годишна евакуација на цело село во Швајцарија

Слободен печат

Тројца турски војници загинаа во северозападна Сирија

МИА Агенција

ПУКОТНИЦА ВО САД: Пет лица се убиени во пиварница во Милвоки, напаѓачот се самоубил

Слободен печат

Димитров: Без Западен Балкан не може да биде возможна целосна, просперитетна и стабилна Европа

Слободен печат

Претседателите на Словенија и Хрватска се договорија за интензивно решавање на проблемите меѓу двете земји

МИА Агенција

Се чекаат тестовите за присуство на коронавирус на уште едно лице кое дошло од Рим

Слободен печат