16.8 C
Скопје

Димитриоски: Горд сум на играчите, си го одржаа ветувањето

Ракометарите на Металург во третиот натпревар во Лигата на Европа го освоија првиот бод, вечерва одиграа 33:33 против Фиверс.

Тренерот Оливер Димитриоски е задоволен од прикажана игра иако екипата долго време беше во карантин.
Бод е бод, можеше да се случи буквално се, ама мора да бидеме задоволни. Она што ме прави горд е што играчите го одржаа ветувањето, дадоа се од себе. По тој долг карантин и врзани натпревари, овој меч ни беше додатно оптеретување. Имавме осцилации од играта, успеавме да се вратиме од негатива и ако говорам реално задоволен сум од постигнатото – изјави Димитриоски по натпреварот.

И тренерот на австрискиот тим е задоволен од нерешниот резултат.
– Најпрво, би сакал да честитам, иако Металург не победи. Тимот имаше тешка недела и заврши доста работа. Ние го дадовме најдоброто, ама на крајот си заминуваме тука со поголемо искуство и мислам дека научивме многу од овој натпревар – рече Петер Екл.

Поврзани вести

 „Слободен печат“ во Букурешт: Нема причини за разочараност

Слободен печат

Циципас на пет минути пред стартот на финалето против Ѓоковиќ дожна тажна вест

Слободен печат

ВИДЕО: Бразил со рутинска победа на стартот на Копа Америка

Слободен печат

ВИДЕО: „Метла“ за Денвер, Јокиќ исклучен

Слободен печат

Јанис го возврати ударот, Милвоки ја стопи предноста на Бруклин

Слободен печат

Пандев стана вториот најстар фудбалер кој постигнал гол на ЕП

Слободен печат

Остави Коментар