Џордан го исфрли од Дрим тимот и не го прифаќа неговото извинување: Тој е серко

Мајкл Џордан продолжува да доминира во американската јавност благодарение на документарниот филм „Последниот танц“.

Како што се појавува документарниот филм, по две епизоди неделно, така испливуваат и непознати детали од кариерата на Мајкл Џордан.

Овој пат медиумите во САД се фокусираа на еден од најголемите ривали на Мајкл Џордан, бекот на Детроит пистонс, Ајзеа Томас.

Џордан се уште не може да му прости на Томас бидејќи не му честита што во 1991 година, Чикаго го елиминира Детроит во плејофот.

Претходно во 1989 и 1990 година Детроит беше подобар од Чикаго во плејоф пресметките, но во 1991 година кога кошаркарите на Детроит видоа дека со чисти 4:0 ќе загубат од „биковите“, тие на осум секунди до крајот на натпреварот го напуштија теренот.

Прочитајте и...  Четири ракометари на Вардар се позитивни на коронавирус

– Да знаевме што ќе се случи потоа, ќе останевме и ќе им честитавме. Но, не знаевме. Кога ќе загубите, го напуштате теренот. Тоа е се – изјави Томас за време на снимање на документарниот филм.

Сепак, Џордан не го прифати изговорот на Ајзеа Томас кој беше најдобар играч на својата екипа и еден од најдобрите во НБА лигата во тоа време.

– Знам дека сево ова е срање се што зборува Томас. Се што сега зборува не е вистина. Имаше доволно време да размисли за тој потег, а реакцијата на јавноста му го смени мислењето. Покажете ми што сакате, но не можете да ме уверите дека не е серко. Една година претходно против нив играв седум натпревари и кога загубивме им честитав. Тоа е спортскиот дух – вели Џордан.

Прочитајте и...  Ако добие отказ во Интер, Конте се враќа во Премиер лигата

Ајзеа Томас не беше омилен кај своите колеги поради неспорската и валкана игра на Детроит чиј лидер беше.

Поради тоа, голем дел од членовите на оригиналниот дрим тим за Олимписките игри во Барселона 1992 година не сакаа Томас да биде дел од нив и предводени од Џордан успеаја да излобираат да не биде избран во тимот.

Поврзани вести

Сензација во квалификациите, анонимусите од Данска ја совладаа Литванија, Црна Гора на победа од Евробаскет

Слободен печат

Евролига: Барселона шокирана од Асвел

Слободен печат

Највисоката зграда на светот осветлена со ликот на Марадона

Слободен печат

Манчестер јунајтед на мета на хакерите, бараат милиони за да не објават вредни документи

Слободен печат

Фудбалерите ќе ја спасат Барселона од банкрот, се согласија на намалување на платите

Слободен печат

Ракометарите на Вардар не патуваат во Париз, ќе се бара трет термин за дуелот со ПСЖ

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian