15.8 C
Скопје

Децата од 12 до 15 години во Србија ќе се вакцинираат со „Фајзер“

Агенцијата за лекови и медицински помагала (АЛИМС) на Србија одобри употреба на вакцина против ковид за 19 производители на „Фајзер-Бионтек“ за возраст од 12 до 15 години.

Агенцијата ја разгледа измената на лиценцата за вакцината „Фајзер“ при Комисијата за лекови за луѓе, и откако потврди дека се исполнети сите законски услови, и пред сè, дека се исполнети највисоките професионални критериуми поврзани со безбедноста и ефикасноста, заклучи дека оваа вакцина може да се користи кај население од 12 до 15 години во Србија.

Како што е наведено, експертите за АЛИМС строго ги контролирале сите научни податоци во овој контекст од клиничките испитувања спроведени од производителот во други земји од поднесувањето на барањето со комплетна документација.

 

Поврзани вести

Рама и Мета ја поздравија одлуката на Холандија за Албанија да почне преговори со ЕУ

Слободен печат

ООН ги поздрави резултатите од средбата меѓу Бајден и Путин

Слободен печат

Шахпаска: Креираме законско решение кое ќе одговори на денешното современо време

Слободен Печат

СДСМ: Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се уште е под палка на бегалецот од Будимпешта

Слободен Печат

Подеми и падови во односите на Путин со американските претседатели

Слободен печат

Паника во Рим: Пронајдена бомба во автомобил на три часа пред почетокот на натпреварот Италија – Швајцарија

Слободен печат

Остави Коментар