12.8 C
Скопје

Tag : вакцинираат

Вести Регион

Децата од 12 до 15 години во Србија ќе се вакцинираат со „Фајзер“

Слободен печат
Агенцијата за лекови и медицински помагала (АЛИМС) на Србија одобри употреба на вакцина против ковид за 19 производители на „Фајзер-Бионтек“ за возраст од 12 до...
Вести Свет Слајдер

Во Италија против Ковид-19 ќе се вакцинираат сите над 12 години

МИА Агенција
Во Италија од утре почнува вакцинација против Ковид-19 за сите луѓе над 12 години. Тинејџерите ќе се вакцинираат откако минатата недела Европската агенција за лекови...
Вести Регион

Во Грција ќе се вакцинираат само една доза оние кои прележале Ковид-19

МИА Агенција
Лицата кои прележале Ковид-19, во Грција ќе бидат вакцинирани само со една доза од вакцината и тоа во период од шест до 12 месеци по...
Вести Свет Слајдер

Куомо најави лотарија од пет милиони долари за жителите на Њујорк кои следната недела ќе се вакцинираат

МИА Агенција
Гувернерот на американската сојузна држава Њујорк, Ендру Куомо, вчера најави дека од следната недела за жителите на „Големото јаболко” ќе почне лотарија со добивка од...
Вести Свет

Анкета: Шеесет и два отсто од Русите не сакаат да се вакцинираат со Спутник В

МИА Агенција
Москва ја регистрираше првата вакцина против коронавирус во светот, наречена Спутник В, во август 2020 година, но скептицизмот за вакцинација е голем проблем во Русија,...
Вести Регион

Во Србија се вакцинираат многу повеќе луѓе откако Вучиќ им вети по 25 евра

Горан Наумовски
Бројките на коронастатистиката во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат дека кампањата за...
Вести Регион

Албанија: Се вакцинираат познати личности од културата и политичкиот живот, постари од 80 години

МИА Агенција
Во Албанија продолжува вакцинацијата против Ковид-19, со којa до сега се опфатени околу пет илјади здравствени работници, и лица од домови за нега на стари...
Вести Свет

Џонсон со амбициозен план – да се вакцинираат сите возрасни Британци до крајот на јули

МИА Агенција
До крајот на јули, на сите постари луѓе во Велика Британија ќе им биде понудена вакцина за коронавирусот. Тоа го вети британскиот премиер Борис Џонсон,...
Магазин Магазин слајдер Сцена

ВИДЕО: Елтон Џон и Мајкл Кејн преку хит реклама ги повикаа луѓето да се вакцинираат

Слободен печат
Двајцата најпознати британски уметници, пејачот Елтон Џон и актерот Мајкл Кејн, ги здружија силите во шеговитата реклама со цел да ја поттикнат јавноста да се...
Вести Македонија

Анкета: Повеќе од половина од граѓаните нема да се вакцинираат против Ковид-19

Горан Наумовски
Повеќе од половина од граѓаните не би се вакцинирале против ковид-19, покажува новата анкета на Телма и МЦМС, изработена од агенцијата „М проспект“, која го...