4 C
Скопје

Tag : фајзер

Вести Регион

Рама ја прими пратката од „Фајзер“, најави нови количини и интензиивирање на вакцинацијата против ковид-19

Слободен печат
Во Албанија, доцна синоќа, на меѓународниот аеродром, пристигна нова пратка од 15.210 вакцини од компанијата „Фајзер“, со што до сега пристигнати се 22.230 вакцини од...
Вести Регион

Манастирлиу: До средината на март завршува имунизацијата на здравствениот персонал, очекуваме над 14.000 вакцини од „АстраЗенека”

Слободен печат
Албанската министерка за здравство и социјална заштита Огерта Манастирлиу, на денешната пленарана седница на законодавниот дом, најави дека до средната на овој месец, во земјата...
Вести Регион

Во Србија пристигнаа 58.500 вакцини на „Фајзер” и 100.000 дози на „Спутник V”

Слободен печат
Нов контингент од 58,500 дози вакцини на „Фајзер-Бионтек” пристигна во Србија, што преставува досега најголемата единечна испорака на вакцините на ова акомпанија. Вакцините се доставени...
Вести Регион Слајдер

Албанија во понеделник ќе добие пратка со 15.000 вакцини од Фајзер

Слободен печат
Во понеделник во Албанија приситигнува пратка со 15.000 вакцини од компанијата „Фајзер”, информираше Мира Ракацоли, претседателка на Комитетот на експерти за справување со пандемијата. Гостувајќи...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Дали некоја вакцина е поефикасна од другите? Која вакцина создава најмногу антитела? Што покажаа досегашните истражувања?

Слободен печат
Првата доза на вакцината „Фајзер“ е многу ефикасна, но антителата не се единствената мерка за ефикасноста. Што се однесува до нив, сите вакцини се покажаа...
Вести Свет

Истражување во Израел: Вакцината на фајзер е 92 проценти ефикасна 

Слободен печат
Првото големо истражување на вакцината на Фајзер и БиоНТек покажува дека таа е мошне ефикасна во спречување на коронавирусот, пренесуваат светските агенции. Истражувањето на вакцината...
Вести Македонија Слајдер

Денеска пристигнува втората српска донација од 8.000 вакцини на Фајзер

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче ќе биде домаќин на министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар, на граничниот премин Табановци, со цел да ја преземе...
Вести Свет

Светска банка ќе престане да го финансира Либан ако продолжи вакцинацијата „преку врска“

Слободен печат
Поради тврдењата дека некои пратеници и други либански официјални лица биле вакцинирани „преку врска“, Светска банка денес се закани дека ќе го прекине финансирањето за...
Вести Регион

БиХ ни во март нема да добие вакцини од Ковакс

Слободен печат
Босна и Херцеговина ниту во март нема да добие вакцини преку заедничкиот механизам Ковакс, според документ што го примило Министерството за цивилни работи на БиХ...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Податок од необјавена студија: Вакцината на „Фајзер“ и на „БајонТек“ може да спречи инфекција

Слободен печат
Заедничката вакцина против ковид-19 на американски „Фајзер“ и на германски „БајонТек“, може да заштити од инфекција, покажуваат резултати од сè уште необјавена студија, што може...