Д-р Жан Митрев: Кај некои пациенти кај кои ситуацијата е многу влошена, незнам длаи воопшто може да се помогне

Ако бројките вака растат, истакна тој, ако пациентите се во некоја многу понапредна состојба на болеста, незнам како ќе се помогне.

Најмладиот пациент кој ние го лекувавме како клиника „Жан Митрев“ е 23-годишно момче во тешка состојба. Многу од пациентите кои ги презедовме дојдоа од ГОБ „8-септември“ и од Инфективната клиника, истакна д-р Жан Митрев за емисијата „Само вистина“ на Канал 5 Телевизија.

-Голем број од овие пациенти беа веќе на респиратори во други институции. Голем проблем претставува и суперинфекцијата кога пациентот подолго време е болен и шансите на него да се накалеми една болничка инфекција е многу полесно. Опоравањето кај овие пациенти е многу мачно и многу долго. Кај некои пациенти имаме веќе четврти и петти циклус на хемофилтрација- соопшти Митрев за пациентите кој што се наоѓаат во неговата клиника.

Ако бројките вака растат, истакна тој, ако пациентите се во некоја многу понапредна состојба на болеста, незнам како ќе се помогне.

Прочитајте и...  Ало, ало: На мобилен месечно зборуваме по 3,5 часа, фиксните линии во пораст

-Кај некои пациенти кај кои ситуацијата е многу влошена, незнам длаи воопшто може да се помогне, така да, серизона е работата- вели д-р Митрев.

Тој како порака до сите граѓани рече дека е свесен дека сите сакаме да се дружиме, но дека треба да се дистанцираме од многу дружење, колку можеме, бидејќи тоа што го гледаме е многу сериозно.

Прочитај повеќе

Анкета: Половина од Американците нема да се вакцинираат против Ковид-19

Слободен печат

Змејковски за „27 април“: Само еднаш присуствував на протестите „За заедничка Македонија“, со Ристовски и Јанакиески не сум имал контакт

Слободен печат

Мицотакис им најави дополнителни мерки на Грците

МИА Агенција

Владата на следната седница ќе ги разгледа барањата на мајките за продолжување на породилното отсуство

Државата како гарант: Бесими најави полесен пат за фирмите до кредити кај комерцијалните банки

Слободен печат

Лани Владата потрошила околу 26 милиони денари за патувања и ресторани

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Аргентинец измисли штит против коронавирус и се прошета со него, погледнете како изгледа (ВИДЕО)

Слободен печат

Добредојде за Дејвид Гeр: Новиот евроамбасадор пристигна во Македонија

Слободен печат

Заразеното дете три дена одело во градинката во Струмица, 11 дечиња ставени во изолација

Михаило Донев

Израелците еврејската Нова година ќе ја слават во карантин

Слободен печат

Врховен суд ја потврди четиригодишната затворска казна за Јанкулоска во случајот „Тенк“

Слободен печат

ФБИ откри детали од истрагата за „Антифа”: Тоа е идеологија, а не организација

Слободен печат