Чоколадо: Афродизијак и здравје

Чоколадото е вкусно задоволство за моменти на уживање со пријателите.  Подарок за искажување љубов или слатка намирница која многумина ја нарекуваат афродизијак. Но, црното чоколадо има свои бенефити за нашето здравје.

Црното чоколадо го подобрува протокот на крв, го намалува крвниот притисок и го регулира оксидираниот ЛДЛ холестерол.

Се разбира, тоа не значи дека темното чоколадо треба да се јаде во неограничени количини, особено ако имате проблеми со нивото на шеќер во крвта или ако имате прекумерна тежина.

Најновите медицински истражувања во САД покажуваат, поголема коцка темно чоколадо на ден значително го намалува таложењето на лошиот холестерол на ѕидовите на крвните садови.

Црното чоколадо ги ублажува симптомите на хроничен замор. Покрај тоа, темното чоколадо ја подобрува функцијата на мозокот по само пет дена консумирање, како резултат на стимулирање на протокот на крв во мозокот. Ова е особено важно за постарите луѓе кои страдаат од полесни форми на деменција или се опоравуваат од поблаги удари.

Прочитајте и...  Каролина Гочева ужива на Пелистер: Ден исполнет со убавина

Чоколадото олеснува долготрајна кашлица, бидејќи состојката теобромин е трипати поефикасна од синтетичкиот лек што го препишуваат лекарите.

Како што покажаа научните студии, високото ниво на антиоксидансот полифенол што се наоѓа во темното чоколадо значително ја ублажува штетата предизвикана од слободните радикали во организмот. Тоа го намалува ризикот од карцином.

Прочитај повеќе

Раперка починала по зголемување на задникот, докторот со шокантна изјава: Умре зашто мораше да умре!

Слободен печат

Слободанка Јакимовска Јосифовиќ, професионален нуркач: Под вода сум како во вселената, како да лебдам

Јасмина Кантарџиева Димков

Семејството на Рајко Дујмиќ од „Нови фосили“ одлучи да ги донира неговите органи: Така и понатаму ќе живее

Слободен печат

Бизарни коинциденции: Дали Симпсонови уште еднаш ја предвидоа иднината, овојпат катастрофалната експлозија во Бејрут? (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат.

Радоста на младата невеста ја прекина ужасната експлозија во Бејрут (ВИДЕО)

Слободен Печат

Француските пулмолози стравуваат од појава на нова болест поврзана со ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пред 58 години Мерилин Монро беше пронајдена мртва: Живот и смрт покриени со велот на мистеријата

Слободен печат

Каролина Гочева ужива на Пелистер: Ден исполнет со убавина

Слободен печат

Хороскоп за 5 август: Стрелците се заинтересирани за врска без обврски, Рибите расположени за флерт

Слободен печат

Виц на денот – Висина

Слободен печат

Пливачка преплива цел базен со чаша млеко на глава, а притоа не истури ниту капка: Новиот ТикТок тренд го поддигна на ново ниво! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Погледнете како изгледа заводникот Хосе Армандо од серијата „Есмералда“!

Васко Спасоски