Чешка со највисока стапка на зараза со Ковид-19 во Европа

 Во Чешка се регистрирани уште 8.713 нови случаи на коронавирус, што е најголем број забележан во викенд во таа земја, која моментно има највисока стапка на зараза со вирусот во Европа.

Заменик премиерот Карел Хавилчек најави дека за најмалку две недели Владата ќе одлучи дали ќе воведе целосен карантин за спречување на епидемијата.

Во Чешка веќе се затворени ноќните клубови и ресторани, спортски и фитнес центри, театри и кино сали, училиштата имаат онлајн настава, но продавниците се уште се отворени.

Европскиот центар за превенција и контрола на болести соопшти дека во Чешка се регистрирани 828 случаи на зараза на 100.000 жители во последните две недели, што е десет пати повеќе отколку во соседна Германија.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Бијат камбаните на црквите во Франција за жртвите од терористичкиот напад во Ница

Поврзани вести

ВИДЕО: НОВИ ДЕТАЛИ – Напаѓачот што Франција ја обви во црно пристигна со воз од Италија со документ на Црвен крст

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Шеријатската сопруга на озлогалсениот ИСИС-овец Лавдрим Мухаџери се исповеда пред јавноста

Илинка Иљоска

„Маската на Меркел е кинески фејк“: Експертите тврдат дека еден детал недостасува

Слободен печат

ВИДЕО: Парите тука често паѓаат од небо: Кинез фрлал банкноти од зграда, но брзо бил уапсен поради мотивот

Слободен печат

Над 45 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Успешно оперирана циста на матка тешка 90 килограми – хирурзите од ГАК и го спасија животот на 45-годишна жена

Слободен печат

Остави Коментар