БЛА, БЛА, БЛА: Јаја Туре удри по ФИФА!

Поранешниот играч за врска на Барселона и Манчестер сити ја обвини Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) дека не е заинтересирана да го реши проблемот со расизмот.

Зборовите на Туре доаѓаат после навредите кои ги претрпеа англиските репрезентативци на гостувањето во Софија на натпреварот од квалификациите за пласман на ЕП 2020.

– Често околу тоа се зборува, бла, бла, бла…И што се случува? Луѓето од ФИФА не се грижат за овој проблем, ова многу долго трае. Загрижен сум и многу ме лути ситуацијата – рече Туре, а пренесува „Л`Екип“.

Сегашниот член на кинескиот Киндао повеќе пати го подигна гласот да се реши проблемот околу расизмот на стадионот, додека уште беше капитен на Сити.

Прочитајте и...  Нејмар во проблеми: На Шпанија и должи 34 милиони евра за неплатен данок

Досега ФИФА и УЕФА ваквите немили настани ги решаваа со парични казни и затворање на стадионот за клубовите и репрезентациите за расистички навреди и извици.

Прочитај повеќе

Германскиот суперкуп за Баерн Минхен (ВИДЕО)

Слободен печат

Погледнете како изгледа куќата на Мајорка каде Михаел Шумахер ќе го продолжи лекувањето, само три лица смеат да го посетат (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Ништо од трансферот: Локомотив Москва се обиде да го измами Манџукиќ

Слободен печат

„Петарда“ на Интер на гостувањето кај Беневенто (ВИДЕО)

Слободен печат

Милан го продаде Пакета и загуби 17 милиони евра

Слободен печат

Имер опиша како е да се игра против Ѓоковиќ: Се чувствував како да ме дави змија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нејмар во проблеми: На Шпанија и должи 34 милиони евра за неплатен данок

Слободен печат

Умит Каран се врати на клупата на Шкупи: Имаме шампионски тим

Слободен печат

Драма на Ролан Гарос, Бертенс заврши во количка, противничката и порача е*и се

Слободен печат

Ролан Гарос: Надал супериорно во третото коло

Слободен печат

Елмас и Пандев ќе играат против Косово, нивните тестови на корона се негативни

Слободен печат

Романски третолигаш доби нов стадион вреден 100 милиони евра (ФОТО)

Слободен печат