Бартомеу: Барса нема да банкротира во јуни!

Паузата во сите првенства ги стави и големите клубови во деликатна позиција, бидејќи нивните трошоци продолжуваат да се зголемуваат, но нема приходи.

Првиот човек на фудбалскиот клуб Барселона, со коментар околу тешката состојба во која се наоѓаше шпанскиот гигант.

Прв фудбалски клуб кој банкротираше поради пандемијата на коронавирусот е седумкратниот шампион на Словачка.

Ниту клубот од „Камп Ноу“ нема да биде заобиколен од последиците од пандемијата. Пеп Марија Бартомеу вели дека ситуацијата е комплицирана, нема приходи од 14 март, но Барселона нема да банкротира во јуни.

– Доколку дотогаш ништо не се промени, навистина има големи загуби. Треба да се вратиме во нормален ритам, затоа правиме измени. Затоа ги намаливме платите на играчите за 70 отсто. Треба да го направиме овој чекор и со другите вработени во клубот. Играчите во моментов ги жртвуваат своите плати за да можат другите вработени во Барселона да добијат целосна плата додека кризата заврши. Заштедени се 16 милиони евра, што е 5,75% од годишните плати на играчите – рече претседателот на ФК Барселона, Бартомеу за „Радио Каталонија“.

Прочитајте и...  Во Словенија четири дена по ред нема новозаразени со коронавирусот

Воедно се надева дека ваквата ситуација нема да трае повеќе од два месеци. Паузата во сите првенства ги стави и големите клубови во деликатна позиција, бидејќи нивните трошоци продолжуваат да се зголемуваат, но нема приходи.

Бартомеу додаде дека овие се очајнички акции како што се гледаат и во останатите големи европски клубови, односно слични мерки има во Баерн Минхен, Јувентус, Лион…

 

Прочитај повеќе

15 години од неверојатниот пресврт на Ливерпул! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“ ќе продолжи со андалузиското дерби на 11 јуни!?

Слободен печат

Корона идиоти – фудбалери на Севиља правеле забава во карантин, а фотографиите ги објави сопруга на еден од нив

Слободен печат

Новиот протокол за Серија А: Брзи тестови за корона, 300 луѓе на натпревар…

Слободен печат

Претседателот на Лион лут како рис: Се чувствувам како идиот

Слободен печат

Неверојатна сцена во Романија, министер даваше изјава облечен само по гаќи (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На ПСЖ му здосадија игрите на Мауро и Ванда, си најде нов екстра напаѓач во Англија

Слободен печат

Сопругата Ана е тајната на успехот на најдобриот напаѓач на светот, Роберт Левандовски

Слободен печат

Мајсториште, даде четири гола за 13. минути (ВИДЕО)

Слободен печат

Несторовски потврди имал разговори за трансфер во Црвена звезда

Слободен печат

Најцрниот ден во фудбалската историја: Поништен гол однесе во смрт дури 328 човечки животи (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед го отпиша Погба, на чекор од ангажман на шпански репрезентативец

Слободен печат