Tag : банкрот

Спорт Фудбал

Пред 15 години со Ливерпул триумфира во најлудото финале во ЛШ, а сега продава сè за да избегне банкрот

Слободен печат
Финалето во Лигата на шампионите од 2005 година се смета за едно од најлудите во историјата на ова натпреварување, Ливерпул славеше по подобро изведување на...
Вести Економија Слајдер

Дел од негативните ефекти на ковид-19: Затворени 43 авиокомпании, најава за нов бран банкроти

Слободен печат
Работата на авиокомпаниите е под притисок веќе неколку години, но пандемијата на коронавирусот годинава предизвика дополнителен товар. Иако силната државни финансиски поддршки спречија да банкротираат...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Граѓаните што пливаат во долгови ќе може да си прогласат банкрот

Соња Кириџиевска
Ако се остварат најавите од Предлог-програмата на Владата за периодот 2020-2024 година, и во земјава ќе може да се доживее судбината на Мајк Тајсон или...
Вести Економија

Уште една жртва на корона кризата – банкротираше најстариот трговски центар

Слободен печат
Најстарата стоковна куќа во Америка „Lord & Tailor“ поднесе барање за банкрот. Компанијата поднела барање за заштита од стечај од кредиторите и стана уште една...
Вести Економија

Банкротираше бренд кој постои два века и кој беше одговорен за облекувањето на 40 претседатели

Слободен печат
„Brooks Brothers“, производител на машка облека кој постои 200 години и кој во своето постоење облекувал 40 американски претседатели поднесе барање за банкрот. Тој е...
Вести Ви Препорачуваме Економија

ЕВРОПСКА ДРЖАВА НА РАБОТ НА БАНКРОТ: Поради кризата може да ја изгуби и самостојноста

Слободен печат
На Република Сан Марино и се заканува опасност поради еконосмката криза која ја зафати поради пандемијата со ковид-19 да банкротира, а поради долгот, би можела...
Спорт Фудбал

Коронавирусот удри и по екипите, банкротира освојувач на ФА купот

Слободен печат
Пандемијата на коронавирусот го донесе првиот случај на банкрот на клуб во Англија. Виган Атлетик само четири недели откако доби нови сопственици, конзорциум од Хонг...
Останатo Спорт

Ф1 тимот на Мекларен избегна банкрот

Тимот на Мекларен во Формула 1 ќе избегне банкрот оваа година, откако обезбеди заем од Националната банка на Бахреин. Тие ќе издвојат 150 милиони фунти,...
Вести Економија

Јовановски: Економиите ќе се соочуваат и со втор удар од КОВИД-19, следуваат банкроти (ВИДЕО)

Слободен печат
Имаме многу поразлична ситуаци од досега, пред изборите. Техничката влада функционира. Во услови вакви кави што имаме може да носи и економски мерки. Во друга...