Банана пудинг: Кремасто совршенство кое ќе ви го заблажи денот

Фото: Профимедиа

Ви претставуваме рецепт за едноставен десерт кој ќе ви го разубави и заблажи денот…

Потребни состојки:

– 4 лажици чиа семе
– 250 мл млеко
– 250 мл вода
– 1 лажица мед
– 1 лажица цимет
– 2 банани

Фото: Профимедиа

Подготовка:

Најпрвин бананите згмечете ги со вилушка.

Сите состојки ставете ги во сад и добро измешајте.

Смесата распоредере ја во две три чашки и оставете ја во фрижидер а отстои барем еден час.
Врз пудингот можете да додадете и изрендано црно чоколадо или мелени бисквити по желба.

Видео на денот