Австрискиот селектор Фода со 30 кандидати за првиот меч со Македонија на ЕП

epa09109005 Players of Austria hold a banner reading 'save human rights' before the FIFA World Cup 2022 qualifying soccer match between Austria and Denmark in Vienna, Austria, 31 March 2021. EPA-EFE/Christian Bruna

Денеска селекторот на репрезентацијата на Австрија, Франко Фодан објави 30 имиња кандидати за учество на Европското првенство следниот месец.

Конечниот список од 26 репрезентативци Фода треба да го објави најдоцна до 1 јуни, а токму Австрија на 13 јуни е првиот противник на Македонија на ЕП во Букурешт.

Пред тој дуел тамошната федерација најавува дека нивната А селекција ќе има контролни натпревари против Англија на 2 јуни и на 6 јуни со Словачка.

Голмани: Бахман (Ватфорд), Линднер (Базел), Перван (Волфсбург), А. Шлагер (ЛАСК)

Одбрана: Алаба (Баерн), Драговиќ (Баер), Фридл (Вердер), Хинтерегер (Ајнтрахт), Лајнер (Борусија Менхенгладбах), Линхарт (Фрајбург), Мвене (Мајнц), Пош (Хофенхајм), Тримел (Унион Берлин), Улмер (РБ Салцбург).

Среден ред: Балиќ (ЛАСК), Баумгартлингер (Баер), Баумгартнер (Хофенхајм), Грилиш (Хофенхајм), Илсанкер (Ајнтрахт), Лајмер (РБ Лајпциг), Лазаро (Борусија Менхенгладбах), Сабицер (РБ Лајпциг), Шауб (Луцерн), К. Шлагер (Волфсбург), Шоф (Шалке).

Напад: Арнаутовиќ (Шангај), Грбиќ (Лориен), Грегорич (Аугсбург), Калајџиќ (Штутгарт), Онисиво (Мајнц).

Видео на денот