Австралијците грмат кон судиите: Ова е е**на срамота!

Австралиските кошаркари не можат да го преболат поразот од Шпанија во полуфиналето на СП по две продолженија, и за нив главни виновници за тоа се судиите. Најгласен во прозивките кон судиите беше центарот Ендрју Богут на кого му беше досуден прекршок на 8.7 секунди до крајот иако шпанскиот центар Марк Гасол беше тој што стартуваше зад грб.

Богут веднаш по завршувањето на натпреварот, во новинарската зона грмеше: „ФИБА, ова е срамота. Судиите беа е…о срамни. Колку пари земавте“, негодуваше Богут.

Видео на денот