АЕК Ларнака и Тричковски го елиминираа Партизан во квалификациите за ЛЕ

Фото: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Српскиот вицешампион Партизан им приреди уште едно непријатно изненадување на своите навивачи во новата сезона и доживеа елиминација во квалификациите за пласман во групната фаза во Лигата на Европа.

„Црно-белите“ пред своите навивачи во Белград одиграа 2:2 против АЕК Ларнака за кого настапува поранешниот македонски репрезентативец Иван Тричковски и не успеа да го надомести голот негатива од првиот натпревар (1:2).

Партизан два пати водеше со головите на Гомес во 24 и во 54 минута, но АЕК Ларнака успеваше да дојде до израмнување преку Гуршко во 51 и на Фараж во 57 минута. Тричковски, не настапи на овој натпревар.

Партизан се уште има шанса да игра во европските купови, тие во плеј-офот за пласман во групната фаза во Лигата на конференции ќе играат против тимот од Малта, Хамрун кој по подобро изведување на пенали го елиминира Левски Софија.

Хелсинки и во реваншот беше подобар од Марибор, овој пат на домашен терен славеше со 1:0 и со вкупни 3:0 ќе игра во плеј-офот за пласман во Лигата на Европа.

Предноста од првите натпревари им овозможи на Фенербахче и на Малме за кого настапува македонскиот репрезентативец Ердал Ракип, да ремизираат вечерва на гостувањата кај Словачко (1;1) и Дуделанж (2:2). Цирих со 3:0 го совлада Линфилд.

Видео на денот