5 C
Скопје

Адвокатка од Струга е на изборната листа на Вјоса Османи за косовските предвремени парламентарни избори

Дорса Кица, Албанка од Струга се приклучи на иницијативата „Смело“ на Вјоса Османи.

Таа специјализираше право на Универзитетот Лојола во Чикаго во САД. Таа работи како адвокат во Приштина и е една од најистакнатите во оваа професија.

Младата адвокатка на својот Фејсбук профил објави дека „се осмелила“ и ѝ се придружила на Османи.

„Денес, се осмелив“. Смелоста не е секогаш изразена со физичка сила. Во демократиите, тоа се изразува со чекор понапред за општото добро. Во смелоста да се излезе надвор од удобната зона и од тесните индивидуални интереси, да се служат државните интереси и да се придонесе кон зајакнување на владеењето на правото. Времето покажа дека чекањето чини пари. Затоа, без да чекаме повеќе, време е да се осмелиме“, напиша Кица.

Sot, guxova.

Guximi nuk shprehet gjithmonë me forcë fizike. Në shtetet demokratike, shprehet me ndërmarrjen e një hapi…

Posted by Doarsa R. Kica on Saturday, January 16, 2021

Таа ќе го има бројот 33 во списокот на кандидати за пратеници помеѓу иницијативата „Смело“ и „Самоопределување’ – ВВ на предвремените парламентарни избори во Косово што ќе се одржат на 14 февруари.

Прочитајте и...  Многу луѓе во изолација, малку контроли на полицијата

На предвремените парламентарни избори на 14 февруари ќе учествуваат 21 политичка партија, две предизборни коалиции и пет граѓански иницијативи.

Вкупниот број на кандидати за овие избори е 1.079, објави Централната изборна комисија. Портпаролот на ЦИК, Валмир Елези најави дека до 18 јануари оваа институција, списоците со кандидати за пратеници ќе ги испрати на верификација до шест институции за потоа кандидатите да добијат овластување.

„ЦИК ќе испрати барање за верификација доколку кандидатите се во согласност со член 29 од Законот за општи избори и ќе го испрати ова барање до шест институции: Судскиот совет на Косово, Панелот за жалби и жалби на изборите, Министерството за внатрешни работи, во Агенцијата за разузнавање на Косово, во Министерството за надворешни работи и Министерството за одбрана“, рече Елези, додавајќи дека очекуваат од овие институции да добијат одговори до 20 јануари.

Прочитајте и...  Виц на денот: Ѕвезда

Поврзани вести

САД: Годишен собир на републиканците

Слободен печат

ВИДЕО | Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам на највисоко ниво

Слободен печат

Саудиска Арабија демантира дека одобрила убиство на Кашоги

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ прашува: Дали Мијалков за два месеци ќе биде на слобода, тоа ли е договорот со Заев?

Слободен печат

Левица очекува стручно мислење од Венецијанска комисија околу вметнувањето на етничка припадност во личните карти

Слободен печат

Заев и Филипче: Системски пристап на грижа за луѓето со ретки болести и повеќе достапни лекови

Слободен печат

Остави Коментар