Tag : струга

Вести Македонија

Измамен гостиварец: „Kупил“ стан за осум илјади евра во Струга!

Слободен печат
Во Полициската станица Гостивар, Л.Д.(35) од Гостивар вчера пријавил дека бил измамен од лицето А.„Н“, кое ветувало дека поседува стан кој сакал да го продаде,...
Вести Слајдер Хроника

ТРАГЕДИЈА: Почина 14-годишно девојче од Струга на пат кон болница во Скопје

Слободен печат
Рано Утрово во 6.30 часот во полиција е пријавено дека, во општата болница во Струга, Н.Т. (49), од струшкото село Лабуништа, во тешка здравствена состојба...
Вести Хроника

ОЈО Струга бара казни од по 3.000 евра против три лица за прекршување на полициски час

Слободен печат
Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга до Основниот суд во Струга поднесе предлози за издавање на казни од по 3 000 евра против...
Вести Македонија Слајдер

Мерко: Луѓето сфатија дека овој вирус не се тепа со оружје, литијата во Струга го стави под знак прашање целиот труд на државата

Слободен печат
Мислам дека граѓаните е веќе свесни за опасноста од Ковид-19. Во изминативе два месеци луѓето сфатија дека овој вирус не се тепа со оружје. Треба...
Вести Македонија

Земјотрес почуствуван утринава во Охрид, Струга и околината

Слободен печат
Земјотрес со интензитет од три до четири степени според Европската макросеизмичка скала утрово, во 5 часот и 9 минути, е почувствуван од населението во Охрид,...
Вести Македонија Слајдер

МВР за струшката литија: Не беше возможна поригорозна полициска интервенција поради можноста од пожестока реакција на верниците

Слободен печат
Во врска со верската манифестација ЕРОДИЈА-ЛИТИЈА, што вчера од 15 до 18.30 часот се одржа во Струга а во чест на празникот Свети Ѓорѓија Победоносец“,...
Вести Македонија

Пендаровски: Им укажав на верските лидери дека од нив очекувам да повикаат на одговорно однесување на граѓаните за време на верските празници

Слободен печат
Претседателот Стево Пендаровски по повод случувањата во Струга и најавата на ИВЗ за отворање на верските објекти на 12 мај испрати соопштение во кое се...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Собирот во Струга е непочитување за сите кои два ипол месеци пожртвувано работат за крај на кризата

Слободен печат
Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција за медиумите изјави дека на денешната седница ќе даде предлог полицискиот час за викендот да почнува од...
Вести Македонија Слајдер

Влада: Итно санкционирање на одговорните за настанот во Струга

Слободен печат
Владата најостро го осудува организирањето на верскиот настан во Струга и организирањето на прославата за Денот на полицијата во Скопје и бара итно да се...
Вести Македонија

Спасовски: Длабоко сум разочаран од тоа што се случи вчера во Струга

Слободен печат
Тоа што се случи во Струга претставува сериозна неодговорност кон здравјето на граѓаните и неодговорност кон државата, истакна денеска техничкиот премиер Оливер Спасовски за синоќешниот...