Адеми пред пласман во ЛШ, реми на Црвена Звезда во Берн (ВИДЕО)

Македонскиот репрезентативец Аријан Адеми и неговиот Динамо Загреб се наоѓаат пред пласман во групната фаза во Лигата на шампионите откако во првиот натпревар од пејофот го совладаа Розенборг со 2:0. Адеми беше еден од најдобрите фудбалери на теренот, а победата, Динамо ја обезбеди уште во првото полувреме со головите на Петковиќ и на Орсиќ.

Црвена Звезда остана непоразена на гостувањето во Берн кај швајцарскиот шампион Јанг Бојс играјќи 2:2. „Црвено-белите“ можат да жалат за ваквиот резултат бидејќи имаа водство од 1:2 до последните 20 минути од наптреварот. Сепак, и овој резултат им дава одлични шанси пред своите гледачи  да го обезбедат учеството во елитното натпреварување и тоа втора година по ред.

Прочитајте и...  НБА легенда и на 64 години без проблем забива (ВИДЕО)

Резултатот го отвори Асале уште во седмата минута носејќи водство за Јанг Бојс, но српскиот тим израмни само 11 минути подоцна преку Дегенек. Засилувањето Гарсија на стартот од второто полувреме донесе пресврт, но фудбалерите на Црвена Звезда не успеаја да издржат и во 76. минута потклекнаа пред налетите на домашните фудбалери. Хоро од пенал го постигна израмнувачкиот гол.

Олимпијакос веќе ги реши сите дилеми со убедливата победа од 4:0 пред своите гледачи над рускиот Краснодар. неочекувано лесно и убедливо го совлада Олимпијакос со 4-0. Гереро беше стрелец во првото полувреме, а во вториот дел Ранѓеловиќ постигна два гола, а конечниот резултат го поставо Проденс во 89 минута.

Прочитај повеќе

Аталанта ја растури Валенсија, Нагелсман го надмудри Мурињо (ВИДЕО)

Слободен печат

Де Брујне во главната улога во триумфот на „граѓаните“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардарци во осминафиналето на ЛШ најверојатно против тимот преку кој лани обезбедија фајналфор

Слободен печат

Тренерот на Лајпциг е нов рекордер во Лигата на шампионите

Слободен печат

Халанд е најголемата грешка на еден од најдобрите ловци на таленти

Слободен печат

Тодоров го избра конечниот список: Отпаднаа тројца дебитанти

Слободен печат

Остави Коментар

шест + дваесет =

Прочитај повеќе

Рашфорд неизвесен и за Европското првенство

Слободен печат

Ванда провоцира: Не знам дали ќе живееме во Париз или Торино

Слободен печат

Барселона и официјално донесе играч кој ја чини повеќе од милион евра по натпревар

Слободен печат

Ужас во Мексико: Фудбалер уби судија за време на натпревар

Слободен печат

НБА легенда и на 64 години без проблем забива (ВИДЕО)

Слободен печат

На „Енфилд“ никому не му е пријатно, прашајте ги тие од Барселона

Слободен печат