8 C
Скопје

АБА 2 лига: Победнички старт на МЗТ Скопје во Бања Лука

„Металците“ успешно го започнаа вториот турнир од АБА 2 лигата кој се одржува во Бања Лука, вечерва триумфираа против словенечкиот Хелиос со резултат 69:70.

За Хелиос доминираше Махковиќ со 21 поен, по пет скока и асистенции, а во победничките редови на МЗТ Скопје Аеродром Олуџоби забележа 16 поени и четири скока, додека Бојиќ имаше четири коша помалку.

Се одиграа уште два меча, Борац Бања Лука-Сутјеска 100:93 (по едно продолжение) и Студентски центар-Горица 61:59.

Моментно на табелата МЗТ се наоѓа на втората позиција со девет бодови, еден помалку од водечкиот Студентски центар од Црна Гора. Во следното шесто коло кое е на програмата на 22 јануари ,од 13.00 часот играчите на Ѓорѓи Кочов ќе се соочат со Слобода Ужице.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Лејкерси го надиграа Голден стејт за второ место на Западот!

Потсетување дека вториот македонски претставник, Работнички нема да биде дел од наредните три натпреварувачки рунди поради коронавирус во своите редови.

Поврзани вести

ВИДЕО: Реал со чекор назад, „кралевите“ во финишот избегнаа пораз!

Слободен печат

Пеп Гвардиола призна кој клуб е моментно најдобар на светот!

Слободен печат

Желбата на Лапорта: Артета за нов тренер на Барселона!?

Слободен печат

Поповиќ: Очекувањата беа поголеми, за жал реална е оваа слика на Металург!

Слободен печат

Влахо: Има напредок, но и тактички грешки кои мора да ги анулираме

Слободен печат

ФОТО: Српска спортистка и шампионка која нема раце наслика портрет на Ѓоковиќ

Слободен печат

Остави Коментар