4 здравствени проблеми кои се покажуваат на кожата на вашето лице

Врз основа на изгледот на кожата можеме лесно да заклучиме што не е во ред со нашето здравје, жолтеникавата или премногу бледата кожа, осипот, мозолчињата или првутот понекогаш сигнализираат дека постои проблем во внатрешните органи.

Бледилото е знак за анемија

Многу бледата кожа упатува на анемија поради недостаток на железо, но може да укажува и на нарушено здравје на белите дробови и бронхиите. Потребно е да се направи анализа на крвта, а доколку се сомневате дека имате анемија, треба да ја зајакнете исхраната со зелен зеленчук, риба и витамин Ц. Бледата кожа со синкава нијанса околу носот и устата укажува на проблеми при работата на срцето, па потребно е да ги направите соодветните кардиолошки прегледи.

Прочитајте и...  5 хороскопски знаци кои се подготвени да простат неверство

Сува кожа – дефицит на вода

Ако вашата кожа е сува и ронлива, можно е да не внесувате доволно течности. Меѓутоа, ако покрај овие симптоми се приметуваат и мали отоци на лицето, веројатно постојат проблеми во работата на бубрезите и органите за лачење. Потребно е да направите анализа на урината, биохемиски тестови на крвта и ултразвук на карлицата. Малото лупење на кожата покажува дека во вашиот организам недостасува цинк.

Дамките покажуваат алергија

Појавата на голем осип на лицето, како и прстите и образите, укажува на тешкотии со желудникот, и во овој случај треба да се внимава на исхраната. Ако на вратот и лицето повремено се појавуваат флеки, најчесто станува збор за алергија на некоја храна или лек. Општото црвенило, особено по физичкиот напор е еден од симптомите на хипертензија, висок притисок.

Прочитајте и...  Анастасија Ражнатовиќ се дотера за прв пат после карантинот и ги воодушеви обожавателите со одлична жолта комбинација! (ФОТО)

Жолтеникава кожа – сигнал за лошо варење

Ако вашата кожа добива жолтеникава нијанска, треба итно да го прегледате црниот дроб, бидејќи можно е да е нарушена неговата работа. Сувата, бледожолтеникава кожа укажува на гастритис или чир во желудникот, што е можно да се испита преку гастроинтестинална едноскопија.

Прочитај повеќе

Пред да се отворат градинките, зајакнете им го имунитетот на децата со три народни лека

Слободен печат

Необично вкусно: Бомбици од кашкавал и маслинки

Слободен печат

Анастасија Ражнатовиќ се дотера за прв пат после карантинот и ги воодушеви обожавателите со одлична жолта комбинација! (ФОТО)

Слободен Печат

Легендата на Холивуд и вестерн филмовите не планира да се пензионира: Клинт Иствуд го прослави 90-от роденден!

Слободен Печат

Карантинска Барби – првата кукла со мустаќи и подочници

Слободен печат

Нови фотографии: Кралицата Елизабета Втора и на 94 години не се плаши да јава коњ!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Не е монтажа! Бабата на Дакота Џонсон живее со 13 лавови и тигри, погледнете ги неверојатните фотографии

Слободен печат

Кралицата Ранија од Јордан е неприкосновена модна владарка: Овие трендови ги обожава!

Слободен Печат

Со која брзина страда неактивното тело? По седум дена недвижење, мускулите ја губат формата, по две недели карлицата не е свитлива, зглобовите отекуваат

Слободен печат

Фановите на Хали Бери не можат да поверуваат дека таа има вакво тело во шестата деценија!

Слободен Печат

Дневен хороскоп за 1 јуни: Не трошете премногу енергија и нерви за прашањата и проблемите во кои немате многу удел

Слободен печат

Виц на денот – Тепање

Слободен печат