7.9 C
Скопје

Зошто вчеравечер доцнеше статистиката за ковид-19?

Наместо како вообичаено, статистиката на новите случаи позитивни на ковид-19, како и состојбата по градови и смртноста во болничките капацитети да биде објавена во доцните попладневни часови, вчеравечер Министерството за здравство ја објави состојбата пет минути пред полноќ.

Ова се случува за првпат од почетокот на пандемијата, но евидентно е дека како што расте бројката на заразени, така се поместува и времето во кое што се објавуваат податоците.

На почетокот на пандемијата, во март, статистиките беа објавувани до 14 часот, потоа со зголемувањето на интензитетот и растот на бројот на случаите во 18 часот, а последниве два месеци и по 20 часот.

„Слободен печат“ од свои доброупатени извори дознава дека екипите на Институтот за јавно здравје вчеравечер работеле до доцна во ноќта затоа што рачно морало да се проверуваат пациентите кои што системот не ги генерирал со едноставно впишување на матичниот број и на името и презимето.

Прочитајте и...  Проектот „Купи куќа, купи стан" продолжува и годинава: Граѓаните ќе можат да поднесат барање за државна субвенција заклучно 31 јануари

– Проблемот беше тоа што системот на ИЈЗ беше премногу оптоварен, затоа што се правеа проверки рачно по матични броеви. Премногу тестови се направени и за дел од нив рачно се проверуваше лицето според податоците, во која лабораторија е направен тестот, еден по еден се бараа луѓето, вели нашиот извор од здравството.

Иако доцна, сепак МЗ ја објави статистиката: Регистрирани 336 нови случаи, починаа 32 лица

Поврзани вести

Истрага во Министерството за правда околу обиди за поништување на резултатите од претседателските избори во САД

Слободен печат

„Ја разбираме карикатурата, но Петричиќ не го разбира силувањето“: Карикатуристот ја шокираше јавноста

Слободен печат

Втор ден немири во Холандија по воведувањето на „полициски час“: Инциденти во Ротердам и во близина на Мастрихт

Слободен печат

Филипче за набавка на ковид вакцини: Преговараме со кинески „Синовак“ и „Синофарм“, чекаме дози и од Ковакс механизмот и од „Фајзер“

Слободен печат

Шкотска ќе одржи нов референдум во мај

Срѓан Ивановиќ

Бајден повторно ги воведе ограничувањата за патување

Слободен печат

Остави Коментар