Зошто е добро да се пие кафе? – Слободен печат
ЗдравјеМагазин

Зошто е добро да се пие кафе?

Сѐ додека избегнувате шлаг и шеќер, кафето може многу да ви помогне. Еве што нуди еден филџан кафе.

Не можете да функционирате без да се напиете филџан кафе? Го обожувате мирисот на свежо кафе во раните утрински часови. Само една чаша топло кафе ви е доволна за да ве расположи?

Има многу љубители на кафе ширум светот. Ваквиот вкусен пијалок ве смирува и расположува. Не е ни чудо што цел свет пие кафе. Но, во последно време почнаа да се шират најразлични информации.

Едни велат дека кафето е лошо за забите, предизвикува несоница или ги прави луѓето нервозни. Но, многубројни истражувања докажаа дека кафето е одлично за здравјето.

Позитивни својства на кафето

Кафето е добро по здравјето, но само ако се пие како што треба.

Полно е со антиоксиданти

Кафето содржи многу повеќе антиоксиданти од овошјето и зеленчукот. Затоа многу луѓе се чувствуваат посреќно и исполнето веднаш штом ќе ја пробаат првата голтка кафе.

Помага при согорување на калории

Сѐ додека избегнувате шлаг и шеќер, кафето може да ви помогне да ги согорите мастите. Не само тоа туку и ќе ви помогне да си одржувате здрава тежина. Поради тоа што кафето го забрзува вашиот метаболизам, може да ви помогне и да загубите некое килце.

Добро е против депресија

Многу истражувања докажаа дека кафето ги расположува луѓето, особено жените. Жените секој месец се соочуваат со менструални болки кои им го расипуваат денот. Но, кафето може да помогне да им го подобри расположението без разлика со што се соочуваат.

Со други зборови, пиењето кафе има шанса да го намали ризикот од депресија. Луѓето кои не пијат кафе, немаат таков пијалок кој веднаш ќе ги расположи.

Го намалува ризикот од тип 2 дијабетис

Ваквиот тип на дијабетис е сериозен проблем. Луѓето кои пијат кафе без шеќер му помагаат на телото да го намали ризикот од ваквото заболување.

Како да пиете кафе кое ќе ви помогне, а не одмогне?

Кафето на секој различно влијае. Доколку сакате да бидете сигурни дека кафето не ви штети на вас, треба да ги запазите следните состојки.

  • Премногу шеќери, шлаг и сируп. Кафето кое содржи дупло шеќер, шлаг или млеко со многу масти, може да биде штетно по вашето здравје. Особено ако сте дијабетичари. Препорачливо е да избегнувате такви кафиња ако можете.
  • Сѐ си има лимит. Се препорачуваат да се пијат максимум 3 шољи кафе на ден. Но, кофеинот може на секој различно да влијае. Доколку често се соочувате со стресни ситуации или ве боли стомакот од кафе, намалете.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close