Значи има вистина: Фудбалерите на Вардар во дилема, се чека на Самсоненко!

Токму и нестабилната финансиска состојба во Вардар и долговите кон фудбалерите за неисплатени плати, се причината за недобивањето на лиценцата за настап во Европа.

Во еден многу краток разговор со еден од фудбалерите на Вардар, најпрвин нели човечки е да се праша „Како сте, како оди“, а тој директно ни даде ваков одговор:

– Еве, чекаме како ќе биде со Русинот (се мисли на газдата Сергеј Самсоненко) –

Фото: ФК Вардар

Ни потврди дека од финансиски аспект е подобрена ситуацијата во машкиот ракометен клуб на Вардар кој неодамна ја освои и втората титула во Лигата на шампионите.

Од друга страна се согласи и со нас дека Самсоненко треба да излезе пред јавноста и да ги прецизира сите детали околу судбината на ФК Вардар, па и на ракометниот клуб со кој изрази желба дури и за освојување на трета европска титула.

Прочитајте и...  Германски новинар за утре најавува поголема сензација од враќањето на Алонсо во Формула 1
Фото: Слободен печат/ Драган Митрески

Во меѓувреме на социјалната мрежа „Фејсбук“ се објави една иницијатива за спас на фудбалскиот клуб Вардар.

Се вели дека ФК Вардар се соочува со огромни финансиски проблеми, се наоѓа во тешка криза, а згора на тоа и „казнет“ со неможност за купување на нови играчи.

Почнаа и заминувањата од Вардар, Жуниор се очекува да оди во белградски Партизан, Фелипе се поврзува со Шкендија, им завршуваат договорите на Брдаровски, Манев, Мицевски, Лира, Најдовски, Битанг и Аврамовски. И младата вардарова надеж Адем се поврзува со голем трансфер во Фенербахче.

Прочитај повеќе

„Романтичарите“ против Македонија ЃП, Пелистер, Шкендија..!

Слободен печат

Шенгелија три години во редовите на ЦСКА Москва

Слободен печат

Реал Мадрид е решен да го продаде напаѓачот Јовиќ

Слободен печат

Металург со подготовки за домашните натпреварувања и Лига Европа

Слободен печат

Испаѓаат од лигата, а продаваат играч за 55 милиони евра!

Слободен печат

Солскјер: Погба? Се надевам дека ќе останат најдобрите!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Македонската ракометарка Ливриниќ позитивна на коронавирус

Слободен печат

Премиер лигата: Дали шампионот Ливерпул ќе го надмине рекордот на Сити?

Слободен печат

Суарез го испрати Еспањол во втората лига (ВИДЕО)

Слободен печат

Аталанта е неверојатна, петта победа во петтиот натпревар во паузата

Слободен печат

Ливерпул продолжува во шампионски ритам, Сити го растури Њукасл и постави неверојатен рекорд

Слободен печат

Федерер: Се ближи крајот, ќе ми недостасува тенисот

Слободен печат