ШОК ЗА „ЦРВЕНО-ЦРНИТЕ“, Вардар не доби лиценца за настап во ЛЕ

Вардар во престојната сезона нема да игра во квалификациите за Лигата на Европа откако Фудбалската федерација на Македонија ја одби жалбата на „црвено-црните“. Комисијата за лиценцирање ја одби жалбата на најтрофејниот македонски фудбалски клуб, како неоснована и донесе конечна одлука да му забрани на Вардар настап во квалификациите за настап во Лигата на Европа.

Вардар цела сезона има финансиски проблеми, а откако сопственикот Сергеј Самсоненко, најави повлекување од ракометниот колектив, запреа и исплатите и за фудбалерите. Токму нестабилната финансиска состојба во Вардар и долговите кон фудбалерите за неисплатени плати, се причината за недобивањето на лиценцата за настап во Европа. Минатата недела, првостепената комисија одби да му издаде лиценца Вардар, а откако беше вложена жалба, денеска комисијата донесе конечна одлука со која Вардар аз прв пат по 2014 година нема да игра во некој од европските купови.

Прочитајте и...  Ѓоковиќ: Шарапова имаше кариера со која може да се гордее! (ВИДЕО)

Освен Вардар, без лиценца остана и екипата на Победа која следната сезона ќе игра во Втората лига. Преостанатите осум прволигашки екипи, Академија Пандев, Беласица, Македонија ЃП, Работнички, Ренова, Силекс Шкендија и Шкупи, добија лиценци.

Прочитај повеќе

Лион со предност оди во Торино, Сити за пет минути го замолкна „Бернабеу“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ: Шарапова имаше кариера со која може да се гордее! (ВИДЕО)

Слободен печат

Нашите боксери тренираат во Србија пред олимпискиот турнир во Лондон!

Слободен печат

Првиот човек на косовскиот фудбал осуден на девет месеци затвор!

Слободен печат

Интер е незадоволен, Алексис Санчез се враќа во Јунајтед!?

Слободен печат

ЛЕ: Противниците на Интер со маски допатуваа во Милано! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Челзи нуди 30 милиони евра плус Кепа за голманот на Атлетико

Слободен печат

Каков удар за Баерн, Левандовски мора на долга пауза! (ФОТО)

Слободен печат

Ѓоковиќ го елиминираше и Колшрајбер во Дубаи (ВИДЕО)

Слободен печат

Флорентино Перез со огромна понуда за Ван Дајк!? (ФОТО)

Слободен печат

Годишен форум на тренери во организација на ФФМ

Слободен печат

НЕВЕРОЈАТНА ПОНУДА: Арапите нудат 400 милиони фунти за борба помеѓу Џошуа и Фјури

Слободен печат