Жителите на Вухан по повеќенеделната изолација, излегоа да купат свежи намирници

Во кинескиот град Вухан, каде во декември изби првото жариште на коронавирусот, жителите полека излегуваат од домовите, со желба сами да купат свежи намирници по повеќенеделен живот во изолација, кој подразбирал и достава на храна.

Вухан, Кина / 30 март 2020 / EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

Многу населби во градот сè уште се одвоени со двометарски високи пластични sидови, што беа подигнати на почетокот на кризата со цел физичка дистанца и изолација на заедниците. Поради тоа граѓаните на Вухан во целост се потпраа на испорака преку Интернет, пренесува Јаху њуз.

Метрото е празно во Вухан, Кина / 30 март 2020 / EPA-EFE/ROMAN PILIPEYEPA-EFE/ROMAN PILIPEY

Во една населба, станарите и трговците сега тргуваат преку оградите. Купувачите, качени на столчиња, ја гледаат стоката која се продава, гласно прашувајќи ги трговците за цена, а потоа, со помошна апликации на мобилни телефони ја плаќаат стоката. – Побезбедно е да продаваме над овие барикади, вели еден сопственик на фарма за свињи.

Прочитајте и...  Кој е посилен од државата?
Вухан, Кина / 30 март 2020 / EPA-EFE/ROMAN PILIPEYEPA-EFE/ROMAN PILIPEY
Вухан, Кина / 30 март 2020 / EPA-EFE/ROMAN PILIPEY EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

Деновиве се отворени и некои супермаркети, а пред едниот имаше долг ред на клиенти на растојание од 1,5 метри, што се протегаше околу блоковите. Сите граѓани и натаму носат заштитни маски за лице.

Жена со целосна заштитна опрема се вози на точак во Вухан / 30 март 2020, Вухан, Хуабеи, Кина / ФОТО: EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

Вухан се подготвува за укинување на изолацијата на 8 април, кога по првпат после 23 јануари на луѓето ќе им биде дозволено да излезат од градот.

Вухан, Кина / 30 март 2020 / EPA-EFE/ROMAN PILIPEY EPA-EFE/ROMAN PILIPEY
Вухан, Кина / 30 март 2020 / EPA-EFE/ROMAN PILIPEY EPA-EFE/ROMAN PILIPEY
Вухан, Кина / 30 март 2020 / EPA-EFE/ROMAN PILIPEY EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

Прочитај повеќе

Русија забрани увоз на гориво на четири месеци

Слободен печат

Социјалната дистанца во авионот донесува поскапи карти?

Слободен печат

Семејство по 92 години „владеење” ја изгуби власта во француската општина Бозак

МИА Агенција

Рекордно мал број загинати во сообраќајни несреќи во Германија

Слободен печат

Галичани му го честитаа изборот за викарен епископ на Архимандрит Партениј

Слободен печат

Вака Американците се „дистанцираа“ викендов, среде пандемијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СЗО привремено го прекина испитувањето на лекот хидроксиклорокин во лекувањето на коронавирусот

Слободен печат

Демант од проректори на УКИМ до ректорот Јанкуловски

Слободен печат

Мицкоски: Август и септември најдобар период за одржување на избори, тогаш е најбезбедно за здравјето на граѓаните

Слободен печат

Џо Бајден се појави во јавност првпат по два месеца

Слободен печат

Зекири: ВМРО-ДПМНЕ како по обичај се истрча на лажна вест, Рама ги отвора границите за сите граѓани

Слободен печат

Заев – Курти: Двете земји добро се справија со коронавирусот, неделава ќе се знае кога ќе бидат закажани изборите

Слободен печат