23.8 C
Скопје

Здравјето не доаѓа секогаш од медицината и лековите: Руми – 10 мудри совети за полесен живот

„Здравјето не доаѓа секогаш од медицината и лековите. Најчесто потекнува од смирениот ум, смиреното срце и мирната душа. Здравјето потекнува од насмевката и љубовта“.

Руми е филозоф и поет чии зборови се олицетворение на мудроста и не учат како можеме да живееме поедноставно, со леснотија, исполнети со љубов и оптимизам.

Неговите насоки можете да ги примениме и во денешниот животен стил, а ние ви претставуваме неколку големи совети на Руми:

Фото: Пиксабеј

– Здравјето не доаѓа секогаш од медицината и лековите. Најчесто потекнува од смирениот ум, смиреното срце и мирната душа. Здравјето потекнува од насмевката и љубовта.

– Вашата работа не е барањето на љубов, туку барањето и пронаоѓањето на сите препреки во себе кои сами сте ги изградиле против љубовта.

– Некогаш бев паметен и сакав да го променам светот, денес сум мудар и се менувам себе си.

– Раната е место каде светлината влегува во вас.

Фото: Пиксабеј

– Кога ги правите работите од душа, чувствувате како реката на радоста тече во вас.

– Бидете благодарни на се што доаѓа, бидејќи се ви е испратено како насока и со намера.

– Зошто остануваш во затворот ако вратата е отворена?

– Кога ќе почнете да свртувате од патот, се појавува нова патека.

Фото: Пиксабеј

– Над идејата за тоа што е точно, а што погрешно лежи целта. Пронајдете ја!

– Бегајте од удобното. Заборавете на сигурноста. Живејте таму каде се плашите да живеете. Уништете ја својата репутација. Така ќе бидете вечно ослободени од оковите кои сами сте си ги ставиле.

Поврзани вести

ФОТО: Дрејк сподели како ужива со својот син на „поинаква“ забава

Слободен Печат

Џорџ Клуни и колегите ќе отвараат филмско училиште со цел да го „размрдаат“ Холивуд

Слободен Печат

„34 години брачна идила“: Боба Живоиновиќ прозборе за бракот со Лепа Брена

Слободен Печат

Актерот Жарко Димоски ја промовираше новата песна „Танцувај со мене“ и неговата прва книга „Пеперутка“!

Слободен Печат

„Не попушта“: Принцот Чарлс нема намера да се сретне со Хари кога ќе пристигне во Лондон

Слободен Печат

Неготичанката Верица порачува: Немојте да го жалите моето дете со посебни потреби, за жалење се оние кои не ги прифаќаат овие деца, а со тоа ја пропуштаат и најчистата љубов!

Мими Стојановска

Остави Коментар