24.8 C
Скопје

Tag : здравјето

Забава Здравје Магазин Магазин слајдер

7 причини зошто е добро да шетате по дождот: Нема подобар лек против депресија!

Слободен печат
Кога деновите се дождливи, тоа не смее да ве спречи да излезете на прошетка. Токму шетањето по дождот е нешто што го закрепнува телото и...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Дајте им предност на билките: Босилек, рузмарин и магдонос, зачини кои го штитат здравјето

Слободен печат
Цвеќето не мора да бидат единствената декорација на вашата градина. Засадете си зачини… Босилек Босилекот или кралската трева е поврзана со различни култури и верувања....
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Г.г. Стефан: Повикуваме на прифаќање на мерките, чување на здравјето, навремено примање лекови и вакцини

МИА Агенција
Велигден, денот на Христовото воскресение, е празник на животот и настан што ја промени историјата на светот. Воскреснатиот Господ е почеток и крај, и под...
Живот Магазин Магазин слајдер

Здравјето не доаѓа секогаш од медицината и лековите: Руми – 10 мудри совети за полесен живот

Слободен печат
„Здравјето не доаѓа секогаш од медицината и лековите. Најчесто потекнува од смирениот ум, смиреното срце и мирната душа. Здравјето потекнува од насмевката и љубовта“. Руми...
Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Благотворни зачини: Комбинацијата од куркума и црн пипер позитивно влијае на здравјето

Слободен печат
Со додавање зачини го подобруваме вкусот на храната и ја правиме поздрава, поразлична и поинтересна. Затоа тие се неразделив дел од бил кој оброк. Зачините...
Магазин Магазин слајдер Семејство

3 работи во спалната соба кои го зголемуваат стресот: Престанете со овие нешта да си го уништувате здравјето!

Слободен печат
Просториите во кои престојуваме и начинот на кој ги одржуваме се длабоко поврзани со нашето здравје… Терапевтката Сесил Ахренс, која го води подкастот „Get Mental“...
Живот Здравје Магазин Магазин слајдер

3-дневна детокс програма: Исчистете го телото и умот!

Слободен печат
Оваа детокс програма не е како останатите, бидејќи во неа е вклучена и детоксикацијата на емоциите, чувствата…психичкото здравје. Може да се спроведе и за време...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Маслото од тиква е ризница на здравјето: Преполно со витамини и минерали, делува лековито и превентивно на бројни состојби

Слободен печат
Маслото од тиква е богато со витамините А, Е, Ц и К. Свежото масло содржи повеќе од 65% незаситени масни киселини.Исто така содржи и витамини...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Изборите на 13 декември ќе бидат целосно безбедни по здравјето

МИА Агенција
Претседателот на комисијата за здравство на СДСМ Венко Филипче синоќа од Штип, во онлајн обраќањето до граѓаните истакна дека нема ниту еден подобар начин човек...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Што работите и колку работите? Професии кои погубно влијаат на здравјето!

Слободен печат
Кога бираме професија веројатно не размислуваме на тоа како таа работа која ќе ја работиме цел живот ќе влијае на нашето здравје. Истражувањето спроведено на...