Зарко ја освои пол позицијата во Брно

Возачот на Авинтија, Жоан Зарко направи изненадување во квалификациите во Мото ГП класата за трката на Големата награда на Чешка.

Францускиот возач дојде до својата прва пол позиција по пауза од две години, поточно од трката за ГН на Франција во 2018 година. Зарко на патеката во Брно дојде до 25. пол позиција во квалификациите благодарение на одличниот круг од 1:55.687 минути, што беше за три десетинки побрзо од возачот на Петронас Јамаха, Фабио Квартараро, кој пак беше најбрз во првите две трки.


Квартараро имаше шанса да го помине својот сонародник во финишот од квалификациите, имаше подобро време од Зарко но во финишот на кругот излета и остана без најдоброто време.

Прочитајте и...  Проблеми за Премиер лигата, десет случаи на коронавирус

Третото најбрзо време му припадна на вториот возач на Петронас Јамаха, Франко Морбидели. Трката за ГН награда на Чешка која е трета трка сезонава ќе се вози утре од 14. часот.

Прочитај повеќе

Металург по швајцарски „билет“ за влез во групите на Лига Европа!

Слободен печат

Сензација на „Ролан Гарос“: Ѓоковиќ со „полесен“ пат до финалето!

Слободен печат

Имаше шампионски амбиции во НБА лигата, но на крајот доби отказ!

Слободен печат

Тампа Беј по вторпат го освои Стенли купот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ливерпул со пресврт го совлада Арсенал, Жота дебитираше со гол

Слободен печат

Корона криза во Серија А, дури 14 члена на тимот на Пандев се позитивни

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Проблеми за Премиер лигата, десет случаи на коронавирус

Слободен печат

Ансу Фати: Го живеам својот сон, играм со Меси

Слободен печат

Најдобриот косовски фудбалер ќе игра против Македонија, се опорави од коронавирусот

Слободен печат

„Граѓаните“ го известија Наполи дека се откажаа од Кулибали

Слободен печат

Ролан Гарос: Успешен старт на Надал и Серена Вилијамс

Слободен печат

Последен обид на Манчестер јунајтед да дојде до потписот со Џејдон Санчо

Слободен печат